Uroczystości odbyły się w sobotę, 9 października w hali widowiskowo-sportowej Zespołu Szkół im. Armii Krajowej w Brańsku. Przybyło na nie ponad 300 osób. Przed rozpoczęciem oficjalnego świętowania w brańskim Kościele odprawiona została msza św., którą koncelebrował biskup drohiczyński, ks. Antoni Pacyfik Dydycz. Po niej uczestnicy, na czele ze sztandarem placówki przemaszerowali ulicami Brańska do Zespołu Szkół.
- Banki Spółdzielcze przechodzą różne koleje losów. Były wzloty i upadki. Należy jednak mieć nadzieję, że 85 lat to duży bagaż umiejętności i doświadczeń, który przy sprawnym zarządzaniu pozwala bankowi rozwijać się, dobrze służąc lokalnej społeczności. Z tej okazji chcę w imieniu samorządu i wszystkich pracowników złożyć naszym członkom i klientom, działaczom i sympatykom gorące podziękowania. Niech nasz wspólny wysiłek potwierdzą dotychczasowe osiągnięcia, a kolejne lata pracy owocują dalszymi sukcesami ku radości i zadowoleniu naszych klientów i nas bankowców. „Naszą dumą niech będą Nasi klienci. Dumą Naszych klientów niech będzie Nasz Bank - prezes Banku Spółdzielczego w Brańsku, Zdzisława Maksymiuk podczas uroczystych obchodów 85 lecia jego istnienia.
Uroczystości odbyły się w sobotę, 9 października w hali widowiskowo - sportowej Zespołu Szkół im. Armii Krajowej w Brańsku. Przybyło na nie ponad 300 osób. Przed rozpoczęciem oficjalnego świętowania w brańskim Kościele odprawiona została msza św., którą koncelebrował biskup drohiczyński, ks. Antoni Pacyfik Dydycz. Po niej uczestnicy, na czele ze sztandarem placówki. przemaszerowali ulicami Brańska do Zespołu Szkół. Tutaj, w samo południe rozpoczęło się świętowanie jubileuszu. Otwarcia uroczystości dokonał Jarosław Jakimiuk, przewodniczący Rady Nadzorczej brańskiego Banku. Długo witał zaproszonych gości, m.in. wiceprezesa Krajowej Rady Spółdzielczej, Stanisława Śledziewskiego, przewodniczącego Rady Krajowego Związku Rewizyjnego Banków Spółdzielczych, Czesława Skwachę, prezesa Mazowieckiego Banku Regionalnego w Warszawie, Danutę Kowalczyk, biskupa drohiczyńśkiego, ks. Antoniego Dydycza, posła Krzysztofa Tołwińskiego, dyrektora Podlaskiego Oddziału ARi MR w Łomży, Walentego Koryckiego, starostów powiatu bielskopodlaskiego i siemiatyckiego, burmistrzów i wójtów gmin z trzech okolicznych powiatów i przedstawicieli wielu instytucji i organizacji współpracujących z Bankiem. Jak zmieniał się Bank w minimym 85- leciu, jakie ma obecnie atuty przedstawiła Zdzisława Maksymiuk, prezes BS. - Bank rósł i umacniał się dzięki zaufaniu jakie zdobył w swoim środowisku. A wszystko to dlatego, że oparliśmy swoją działalności na więzi i mądrości ludzi: członków banku, których mamy ponad 4400, członków samorządu bankowego i pracowników- stwierdziła Z.Maksymiuk. Po tym wystąpieniu rozpoczęło się honorowanie odznaczeniami spółdzielczymi i resortowymi najbardziej zasłużonych działaczy i pracowników. Medalami "Zasłużony dla rolnictwa" poseł Krzysztof Tołwiński udekrował: Franciszka Skowrońskiego, Edwarda Karpiesiuka, Eugeniusza Tymoszewicza i Mikołaja Szerejko. Z kolei wiceprezes Krajowej Rady Spółdzielczej, Stanisław Śledziewski wręczył dwanaście odznaczeń " Zasłużony dla spółdzielczości polskiej". Kilkadziesiąt osób, a wśród nich biskup Dydycz udekorwane zostało medalami Stefana Stefczyka i księdza Piotra Wawrzyniaka. Specjalnymi statuetkami uhonorowani zostali najlepsi samorządowcy i instytucje współpracujące z Bankiem. Nie zabrakło także specjalnych wyróżnień dla najlepszych klientów Banku - rolników i przedsiębiorców.
Na finał tej części imprezy głos zabrali goście zaproszeni. Składali przede wszystkim gratulacje i życzenia, wręczali kwiaty i symboliczne upominki. Trwało to ponad godzinę i wreszcie przyszedł czas na program artystyczny. Do łez bawił uczestników jubileuszowego spotkania znany białostocki kabaret "Widelec", a kunsztem ludowych tańców i lokalnych pieśni zaskoczył Zespół Folkorystyczny "Skowronki" z Brańska. Po kilkunastu godzinach obchody 85 - lat istnienia Banku zakończył specjalny pokaz sztucznych ogni.
Historia Banku Spółdzielczego w Brańsku rozpoczęła sie w 1925 roku. Wówczas założona została Kasa Stefczyka i należała ona do Związku Rewizyjnego Polskich Spółdzielni Rolniczych. Jej dynamiczny rozwój przerwała II wojna światowa. Przyniosła znaczne straty materialne, zgnięło wielu działaczy. Po wojnie reaktywano Gminną Kasę Spółdzielczą, a w 1956 - na Kasę Spółdzielczą. W 1958 roku w Brańsku pojawił się szyld Banku Spółdzielczego. W latach Polski Ludowej Bank przechodził wiele zmian organizacyjnych, zwiększano i pomniejszano jego uprawnienia, ograniczano teren działania i struktury. Dopiero w 1990 roku Bank Spółdzielczy w Brańsku stał się samodzielną jednostką działającą na zasadach pełnej samodzielności prawnej i ekonomicznej. I choć czasy transformacji sa niezwykle trudne, to brański bank rozwija się w nowych warunkach gospodarki rynkowej. Przejmuje inne banki. W 1996 roku Bank Spółdzielczy w Narewce, w 1999- Banki Spółdzielcze w Boćkach, Grodzisku i Wyszkach. Rozszerza swoją działalność na trzy powiaty: hajnowski, bielskopodlaski i siemiatycki. Obecnie ma swoją placówkę także w Białymstoku. Zrzeszony jest w Mazowieckim Banku Regionalnym.
Bank Spółdzielczy w Brańsku to obecnie polski, przyjazny i bezpieczny bank. Prowadzi działalność na terenie województwa podlaskiego i powiatów z nim sąsiadujących. Zrzesza ponad 4500 członków,ma 10 placówek i zatrudnia 97 pracowników. - Naszymi partnerami są małe i średnie przedsiębiorstwa i samorządy lokalne- mówi Zdzisława Maksymiuk, prezes BS w Brańsku.- Na bieżąco wprowadzamy nowe technologie i oferujemy klientom coraz szerszy wachlarz usług. Posiadamy sieć bankomatów, karty płatnicze i bezpłatną obsługę rachunków przez internet. Nasz Bank prowadzi także szeroką działalność społeczno- wychowawczą na rzecz społeczności lokalnych, wspiera wiele inicjatyw kulturalnych, sportowych i edukacyjnych, jak choćby Turniej Wiedzy o Spółdzielczości.
Źródło: autor