Wśród mniejszych NGO-sów panuje przekonanie, że najlepsze praktyki to wyrażenie, które dotyczy jedynie największych organizacji. Tak nie jest! Nawet na samym początku powstawania firmy non profit, dwoje pracowników, czterech ochotników (i biurowy kot), mogą korzystać z wyższych standardów w początkowym postępowaniu.
Luźno zebrane, pod takimi tytułami jak „poradniki” i „podstawy i praktyki” lub „standardy”, te ideały mają być poradnikami do promocji moralnych, odpowiedzialnych, transparentnych i najlepiej przygotowanych operacji dla wszystkich charytatywnych przedsięwzięć.
Dlaczego powinniśmy przejmować się najlepszymi praktykami, kiedy nasz NGO-s jest bardzo mały?
Dlaczego mielibyście to robić? Wasza organizacja jest bardzo mała. Dodatkowe praktyki i szkolenia spowodują oddalenie się w czasie celu, który pragniecie osiągnąć. Dokładnie tak jest. Wprowadzenie wyższych standardów, w szczególności na wczesnym etapie, wymaga pracy. Posiadanie najlepszych praktyk i doświadczenia jest tego warte. Daje znać Twoim pracownikom, poplecznikom i beneficjentom, że ta organizacja zamierza utrzymać się na powierzchni i, co ważniejsze, rozwijać się, przy wykorzystaniu dobrych przykładów, które poprowadzą ją ku przyszłości.
Chociaż nie istnieje pojedyncza definicja „najlepszych praktyk”, tak dobrze zarządzany NGO-s rozpozna wartość ogólnych wytycznych, porad. Koncepty te różnią się, w zależności od organizacji, a każde państwo ma inne podejście prawne dla sektora non profit. Prawa są różne, ale wszyscy jednakowo muszą ich przestrzegać.
Najlepsze praktyki dla małych NGO-sów
-
Jedną z najważniejszych zasad jest ta mówiąca o tym, iż trzeba działać zgodnie z prawem. Jeśli nie jesteście pewni, czy wszystko, co robicie jest „poprawne”, warto zgłosić się do prawnika, który odpowiada za dany segment Waszej działalności i upewnić się, czy rzeczywiście wszystko z Waszymi planami/pracą jest w porządku.
-
Każda działalność charytatywna powinna mieć spisany kodeks etyczny, i wszyscy pracownicy organizacji, od założyciela do najmłodszego ochotnika powinien być zaznajomiony z tym dokumentem i postępować według zapisanych w nim dyrektyw.
-
Ważne jest, aby przygotować zbiór zasad i postępowań na każdy wypadek, który może spotkać Waszą organizację. Konflikty interesów, polityka działania wobec demaskatorów i procedury, które pomogą ochraniać najważniejsze dane i dokumenty organizacji charytatywnej.
-
Organizacja potrzebuje także planów do ochrony aktywów materialnych – własności, danych, dokumentacji finansowej i wszystkich pozostałych materiałów, oraz aktywów niematerialnych i prawnych, jak uczciwość i reputacja. Czy Wasza organizacja powinna mieć ubezpieczenie?
-
Transparentność jest ważna, jest dobrze rozpoznawalna i jest praktyką wymagającą kultywowania. Informacje o zarządzaniu NGO, jej finansach, operacjach, programach i aktywnościach powinny być dostępne dla wszystkich, także z zewnątrz. Coroczny newsletter lub wydzielona sekcja na stronie internetowej może zostać wykorzystana do tego rodzaju raportowania. Nie zapomnijcie podkreślić pozytywnych wyników i podzielić się także metodami ich osiągnięcia.
-
Nieważne jak duża jest Wasza organizacja, musi mieć odpowiednie ciało zarządzające. Nawet w modelu organizacji, opisanym na początku tego artykułu (zasady dotyczą nawet biurowego kota) wymagana jest hierarchia. Zarząd można złożyć z dwóch lub trzech osób (kot w tym wypadku odpada). Organizacja charytatywna musi posiadać zarząd, którego zadaniem będzie pilnowanie, aby nie było żadnych odstępstw od wyznaczonych celów, obranej strategii, niepotrzebnych wydatków z budżetu i finansowych transakcji, i innych praktyk.
-
Kolejnym ważnym współczynnikiem dla zdrowia organizacji jest dobra kontrola finansowa. Najlepszą praktyką w tej kwestii jest upewnienie się, iż mamy kompletne, obecne i dokładnie zestawienia finansowe. Zarząd powinien przeglądać te zestawienia pod względem wielkości organizacji i skali podejmowanych przedsięwzięć.
- Każda organizacja, która zbiera fundusze, musi zrobić wszystko, co w jej mocy, aby stworzyć wsparcie dla darczyńców i zbudować w nich pewność dobrze ulokowanych funduszy.
Jeśli Wasz mały NGO-s ma kłopoty z działaniem według powyższych zasad, przynajmniej na początku, nie martwcie się. Proces wypracowywania tych standardów wzmocni Waszą organizację i jej możliwość świadczenia usług społeczeństwa. Ostatnia rada? Zacznijcie już dzisiaj!
Źródło: Technologie.ngo.pl