8 marca. Kobieca aktywność społeczna [informacja prasowa]
Potencjał kobiecego zaangażowania obywatelskiego jest ogromny. Najlepszym jego przykładem jest Czarny Protest, który w październiku 2016 roku spowodował ogólnopolską mobilizację tysiąca kobiet, co przyczyniło się do zahamowania prac nad wprowadzeniem skrajnie restrykcyjnego prawa antyaborcyjnego. I choć w wynikach badań nie widać, aby kobiety częściej były angażowały się w wolontariat lub filantropię, to w przyszłości może się to zmienić.
Kobieca ekologia i męski sport
Z prowadzonych w Polsce badań aktywności obywatelskiej wynika, że na co dzień Polki nie są bardziej zaangażowane w działalność społeczną niż mężczyźni. Nie ma statystycznie istotnych różnic między płciami w poziomie wolontariatu czy filantropii, choć widać że kobiety i mężczyźni różnią się preferencjami dotyczącymi adresatów udzielanego wsparcia.
Angażując się w filantropię kobiety częściej wspierają trzy typy organizacji: 1. ekologiczne i zajmujące się pomocą zwierzętom; 2. charytatywne, świadczące wsparcie potrzebującym; 3. religijne, wspólnoty parafialne i kościelne. W 2016 roku nieco więcej kobiet wpłaciło też pieniądze w ramach Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (xxx%). Kobiety-wolontariuszki wolą działać w organizacjach ekologicznych, zaś mężczyźni preferują kluby sportowe i organizacje ratownicze (OSP, GOPR itd).
Zaufanie – pierwszy krok w stronę aktywności
Jednocześnie wyższy poziom zaufania – co potwierdza się w opisywanych badaniach – jest typowy dla osób charakteryzujących się większą aktywnością społeczną, zarówno w formie wolontariatu, jak i filantropii. Działa tu sprzężenie zwrotne – osoby o wyższym poziomie zaufania chętniej się angażują, a jednocześnie doświadczenie pomagania (w tym wypadku przede wszystkim bycia wolontariuszem) zwiększa ich zaufanie do innych.
Różnice widać także w opiniach kobiet i mężczyzn na temat organizacji. Po pierwsze znacząco mniej kobiet niż mężczyzn uważa, że w organizacjach pozarządowych dochodzi do nadużyć i prywaty (45% vs 52%). Co więcej, kobiety częściej niż mężczyźni uważają, że organizacje pozarządowe są w Polsce potrzebne – sądzi tak 72% kobiet i 63% mężczyzn.
Uczmy się od Brytyjek
Wzorcem dla Czarnego Protestu był strajk kobiet na Islandii. Czy po wzorce w obszarze aktywności społecznej i obywatelskiej też warto spoglądać za granicę?
– Badania filantropii i zaangażowania społecznego w Wielkiej Brytanii prowadzone przez Charities Aid Foundation pokazują jednoznacznie, że tam kobiety są aktywniejsze od mężczyzn: częściej wspierają organizacje finansowo, przekazują im dary rzeczowe, angażują się w wolontariat czy podpisują petycje – mówi Marta Gumkowska ze Stowarzyszenia Klon/Jawor. – Generalnie, jak wynika z badań przeprowadzonych w 2014 roku, w ciągu 4 tygodni przed badaniem 63% kobiet (i 52% mężczyzn) podejmowało jakąś formę aktywności społecznej. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet życzę nam zbliżonych wyników.