Co się stanie, gdy mowę nienawiści przeniesiemy ze sfery on-line w przestrzeń off-line? Jak walczyć z hejtem ukrytym w codziennym, zwykłym języku? Dostrzegając problem, w jaki sposób można opracować kampanię społeczną bez wielkiego budżetu i zwrócić uwagę ludzi na problemy łamania praw człowieka? Fundacja Humanity In Action Polska prezentuje autorskie kampanie społeczne przeciwko mowie nienawiści i nietolerancji uczestników Inkubatora Idei.
We wtorek, 23 czerwca w Faktycznym Domu Kultury młodzi aktywiści i aktywistki z Polski, Niemiec, USA i Ukrainy podczas otwartego wydarzenia „8 pomysłów na kampanie społeczne” zaprezentowali swoje pomysły, jak walczyć z hejtem.
Kampanie to wynik miesięcznej pracy uczestników i uczestniczek Akademii Praw Człowieka w ramach projektu „Inkubator Idei: transformacja, demokracja i prawa człowieka”.
Oto 8 kampanii społecznych przygotowanych przez międzynarodowe zespoły i zaprezentowanych podczas spotkania (wszystkie można śledzić online i przyłączyć się do nich):
- Nie ma zgody dla tej mowy (https://www.facebook.com/pages/Nie-Ma-Zgody-Dla-Tej-Mowy/1162413173785034)
Co się stanie, gdy mowę nienawiści przeniesiemy ze sfery on-line w przestrzeń off-line? Zobaczcie co o tym sądzą zagadnięci na ulicy przechodnie. Kampania porusza często bagatelizowany temat mowy nienawiści wobec kobiet w Internecie. Autorki: Camille Erickson, Ola Mosiołek, Kasia Siemasz
- Polska tu mieszkam (https://www.facebook.com/PolskaMieszkamTu)
Wysłuchajcie historii Muzułmanów mieszkających w Polsce, którzy nie zgadzają się na hejt wobec wyznawców islamu. Poznajcie Atifa, Grzegorza, Abdula i Abu Bakra. Autorzy i autorki: John Esteban, Maja Lepieszka, Marta Siwka.
- Wykreśl z grafiku. Take it off the Agenda (https://www.facebook.com/wykreslzgrafiku)
Byłeś/aś kiedyś świadkiem molestowania seksualnego w pracy? A może sam/sama tego doświadczyłeś/aś? Jaka była Twoja reakcja? Zobacz, co proponują autorki kampanii Wykreśl z grafiku. Autorki: Hanna Pieńczykowska, Madeline Hung, Magdalena Miśkowicz.
- Don`t Turn Your Back/Nie odwracaj się plecami (https://www.facebook.com/DontTurnYourBack)
Czy doświadczyłeś/aś kiedyś przemocy wynikającej z rasizmu i ksenofobii? Obejrzyj film kręcony z perspektywy ofiary nienawiści i nietolerancji. Autorzy i autorki: Surya Karki, Thuy Anh Phan, Nora Lassahn.
- Używaj „żyda” poprawnie. Use „Jew” Correctly (http://uzywajzydapoprawnie.wix.com/uzywajzydapoprawnie)
Czy obrazić można tylko ostrymi słowami? Kampania w oryginalny, a czasami kontrowersyjny sposób zwraca uwagę na antysemityzm kryjący się w codziennym, zwykłym języku. Autorzy i autorki: Oleksii Bondarev, Nina Grabyś, Elliot Mamet.
- Access Approved. Wstęp dozwolony (https://www.facebook.com/accessapprovedpl)
Temat bardzo aktualny – jak potraktować ludzi, których ekstremalne okoliczności zmusiły do ucieczki z kraju? Autorzy i autorki: Karolina Osiak, Robert Tessier, Oleksandra Zmiyenko.
- Don`t Keep Roma Out (https://www.facebook.com/dkrohia?fref=nf)
Kampania dotycząca jednej z najbardziej hejtowanych grup mniejszościowych w Polsce. Sprawdź, czy stereotypy o Romach mają coś wspólnego z faktami. Autorzy i autorki: Ashley Blackwell, Martin Shinagl, Ania Wójcik.
- Gay in Poland? (https://www.facebook.com/pages/Gay-In-Poland/839266666167289)
Pełne radości i imprezowania życie osób LGBTQ w Polsce, czy aby na pewno? Kampania pokazuje problem Polaków z tolerancją dla mniejszości seksualnych. Autorki: Anna Maria Guadarrama, Anula Jochym, Ola Zagłoba.
Kampanie zostały opracowane w ramach inicjatywy pt. „Inkubator idei: transformacja, demokracja i prawa człowieka”, która odbyła się w Warszawie w dniach 29.05-25.06.2015. Jest to już X edycja corocznej międzynarodowej Akademii Praw Człowieka i Aktywności Obywatelskiej, którą organizuje Fundacja Humanity In Action Polska. W tegorocznej akademii wzięło udział 24 młodych liderów, aktywistów oraz młodych profesjonalistów, pochodzących z różnych krajów i/lub studiujących w Polsce, na Ukrainie, w Niemczech i USA.
Dlaczego temat mowy nienawiści i dyskryminacji?
Z badań opublikowanych przez Fundację im. S. Batorego (Mowa nienawiści – raport z badań sondażowych, 2014) wynikają niepokojące fakty. Aż 70% młodych Polaków miało kontakt z rasistowską mową nienawiści w Internecie. Istnieje także daleko idące społeczne przyzwolenie na hejtowanie konkretnych ludzi. Najczęściej nienawistne komentarze uderzają w grupę LGBT, Żydów, Romów i Muzułmanów.
Dlatego przewodnim tematem X edycji dorocznej międzynarodowej Akademii Praw Człowieka i Aktywności Obywatelskiej Fundacji Humanity In Action Polska była wielokulturowość i związane z tym zjawiskiem wyzwania, w szczególności mowa nienawiści i dyskryminacja wobec różnych grup społecznych.
Akademia to miesięczny program edukacyjny, który ma na celu poznanie wyzwań związanych z przestrzeganiem praw człowieka przez Polskę w perspektywie historycznej i współczesnej, a także poznanie skutecznych strategii przeciwdziałania naruszeniom praw człowieka. Uczestnicy pogłębiają swoją wiedzę na temat praw podstawowych, społeczeństwa obywatelskiego i demokracji, traktując Polskę jako studium przypadku. Uczą się przez działanie, rozwijając dzięki temu szereg umiejętności pomocnych w aktywizmie społecznym. Pod okiem specjalistów i ekspertów z danych dziedzin pracują w międzynarodowych zespołach i na konkretnych przykładach szukają sposobów na twórcze działania antydyskryminacyjne i antyhejtowe kierowane głównie do młodych ludzi.
Humanity in Action Polska
Głównym celem Humanity in Action Polska jest kształcenie młodych ludzi w dziedzinie praw człowieka i mniejszości oraz inspirowanie ich do podejmowania działań na rzecz osób dotkniętych dyskryminacją, rasizmem, ksenofobią lub antysemityzmem. Poprzez swoją działalność Humanity in Action Polska zachęca ich nie tylko do stawania się aktywnymi członkami społeczeństwa obywatelskiego, ale też pomaga im zostać prospołecznie zorientowanymi liderami w różnych dziedzinach życia publicznego w różnych środowiskach. Humanity in Action Polska jest częścią sieci transatlantyckiej organizacji Humanity in Action w Danii, Francji, Holandii, Niemczech i USA.
Więcej informacji nt. projektu oraz działań Humanity In Action Polska znajduje się na:
Źródło: Fundacja Humanity In Action Polska