70 tysięcy uczniów i uczennic z ponad 600 szkół wzięło udział w akcji "Samorządy mają głos" – jednym dniu wyborów do władz samorządów uczniowskich.
Frekwencja we wszystkich szkołach wyniosła 79%, głosy oddano na ok. 2 tysiące kandydatów - co pokazuje, że uczniowie są zainteresowaniem uczestniczeniem w życiu swojej szkoły. To imponujący wynik tym bardziej, że jak pokazują badania, w skali kraju, prawie połowa uczniów szkół średnich nigdy nie brała udziału w takich wyborach a samorząd jest postrzegany jako niedziałająca instytucja.
Aktywność społeczna młodych ludzi przekłada się na ich postawę w dorosłym życiu – m.in. frekwencję w wyborach powszechnych, dlatego kluczowe na tym etapie jest umożliwianie im udziału w decydowaniu o sprawach szkoły.
w Biesiekierzu), można było poznać programy wyborcze startujących w wyborach komitetów (Gimnazjum nr 34, Wrocław, ZSO nr 6 w Radomiu). Relacje z przygotowań oraz wyborów a także szczegółową mapę wyników wyborów można obejrzeć na platformie www.wybory.ceo.org.pl/szkoly.
Głównym celem akcji „Samorządy mają głos” jest zwiększenie roli samorządów uczniowskich w polskich szkołach, uczynienie z nich rzeczywistej reprezentacji uczniów i danie uczniom doświadczenia wspólnego decydowania o szkolnych sprawach.
Akcja „Samorządy mają głos” jest prowadzona przez Koalicję na rzecz samorządów uczniowskich, której celem jest wzmocnienie pozycji samorządów uczniowskich w Polsce. Członkami Koalicji są: Centrum Edukacji Obywatelskiej; Fundacja Edukacji dla Demokracji; Fundacja Civis Polonus; Stowarzyszenie Rodzice w Edukacji; Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”; Polska Fundacja im. Roberta Schumana; Fundacja Platan; Stowarzyszenie Łódzka Inicjatywa Młodzieży; Instytut Spraw Publicznych; Polska Rada Organizacji Młodzieżowych; Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży.
Źródło: Centrum Edukacji Obywatelskiej