70 lat Słubic. Wykład Eckarda Reißa dla uczniów z projektu "Latarnia" [RELACJA]
W tym roku przypada jubileusz 70 lat istnienia samodzielnego miasta Słubice. Z tej okazji 21 stycznia do gimnazjalistów ze Słubic i Frankfurtu, biorących udział w projekcie edukacyjnym „Latarnia”, z referatem o genezie miasta przybył aktywny członek Towarzystwa Historycznego we Frankfurcie nad Odrą Eckard Reiß.
Eckard Reiß to frankfurtczyk od pięciu pokoleń, który od końca lat 60. XX w. bada historię Słubic, członek Towarzystwa Historycznego we Frankfurcie nad Odrą i autor dwujęzycznej monografii „Makom tow” o historii cmentarza żydowskiego w Słubicach.
W ramach nauki o regionie przewidziano dwa spotkania prelegenta z grupami uczniów Gimnazjum nr 2 im. Marka Kotańskiego w Słubicach oraz Karl-Liebknecht-Gymnasium we Frankfurcie nad Odrą. Pierwsze z nich odbyło się 21 stycznia, a drugie zaplanowano na 4 marca.
Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się m.in., w którym regionie Słubic na początku XX w. odkryto relikty osadnictwa słowiańskiego lub kiedy i w jakich okolicznościach przedwojenny gościniec „Pod Złotym Lwem” odwiedzały takie osobistości jak król Prus Fryderyk Wilhelm III, synowie króla Francji Ludwika Filipa I, czy cesarzowa Rosji Aleksandra Fiodorowna.
Wykład wzbogaciło kilkadziesiąt zdjęć, w tym wiele dotąd rzadko publikowanych, np. nieistniejącego już wejścia głównego na Stadion Wschodniomarchijski, zaś tłumaczenia na język polski podjął się społeczny opiekun zabytków powiatu słubickiego Roland Semik.
Było to już kolejne spotkanie spotkanie uczniów obu szkół celem bliższego poznania wspólnej historii lokalnej. W czerwcu ubiegłego roku miała miejsce lekcja pokazowa o miejscach pamięci w Słubicach, zaś w listopadzie 2014 r. uczniowie odwiedzili muzeum regionalne Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, mając okazję m.in. zobaczyć makietę średniowiecznego Frankfurtu i spróbować gry na historycznych instrumentach.
Źródło: Roland Semik