7-dniowy tryb ogłoszenia konkursu – list do ministra zdrowia
FUNDACJA RODZIĆ PO LUDZKU pragnie wyrazić głębokie zaniepokojenie i oburzenie trybem ogłoszenia przez Pana Ministra konkursów „Konkursy - Narodowy Program Zdrowia” dotyczących zlecania zadań publicznych z zakresu problematyki karmienia piersią.
Sz. P. Minister Zdrowia
Konstanty Radziwiłł
Ul. Miodowa 15
00-952 Warszawa
Fundacja Rodzić po Ludzku pragnie wyrazić głębokie zaniepokojenie i oburzenie trybem ogłoszenia przez Pana Ministra konkursów „Konkursy - Narodowy Program Zdrowia” dotyczących zlecania zadań publicznych z zakresu problematyki karmienia piersią.
Jesteśmy organizacją pozarządową pożytku publicznego, od 20 lat pracującą w obszarze opieki okołoporodowej. W dotychczasowej naszej działalności nie zetknęłyśmy się nigdy z takim trybem ogłaszania jakiegokolwiek konkursu, czy naboru realizatorów zadań. Oburzenie budzi przede wszystkim fakt ogłoszenia konkursu z terminem złożenia oferty do siedmiu dni roboczych, a także brak jakiegokolwiek ogłoszenia w tej sprawie w zakładce dla organizacji pozarządowych:
Siedem dni to obiektywnie bardzo krótki czas na przygotowanie rzetelnej, dobrej merytorycznie i efektywnej ekonomicznie oferty. Finanse publiczne wymagają dołożenia szczególnej staranności w ich wydatkowaniu, a w naszej opinii tryb ten staranności nie zapewnia.
Zgodnie z zapisami ustawy z dn. 11 września 2015 r. o zdrowiu publicznym, w tym rozdziału 4 dotyczącego zasad finansowania zadań z zakresu zdrowia publicznego „do wyboru realizatorów zadań nie stosuje się przepisów o zamówieniach publicznych oraz przepisów o prowadzeniu działalności pożytku publicznego na podstawie zlecenia realizacji zadań publicznych, o których mowa w rozdziale 2 działu II ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.” W zapisach ustawy o zdrowiu publicznym nie określono minimalnego terminu składania ofert, uznając, że właściwy minister wykaże się racjonalnością w tym zakresie.
Zwracamy uwagę, że w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, w art. 13.1. wskazane jest iż termin do składania ofert „nie może być krótszy niż 21 dni od ukazania się ostatniego ogłoszenia(…)”. Ustawodawca wykazał się w tym przypadku racjonalnym podejściem do kwestii przygotowania i opracowania oferty, nie jest bowiem możliwe przygotowanie jej w krótszym czasie. Termin złożenia ofert w ogłoszonych właśnie przez Pana Ministra konkursach jest trzykrotnie krótszy niż przywołany zapis ustawy o działalności pożytku publicznego.
W naszej opinii taki tryb składania ofert powoduje także ograniczenie w dostępności do konkursu dla wielu organizacji. Zapewnienie dostępu do konkursu jak najszerszemu gronu oferentów pozostaje w interesie ogłaszającego i jest jednym z warunków jak najlepszej realizacji zleconego zadania. Istotne jest, by jak najwięcej organizacji miało możliwość aplikowania w konkursach, zwiększa to bowiem szanse na wyłonienie najlepszych ofert.
Nie widzimy merytorycznego uzasadnienia dla tak krótkiego czasu trwania konkursu. Co prawda od lat postulowałyśmy o podjęcie natychmiastowych działań związanych z promocją karmienia piersią lecz nie dokładnie o to nam chodziło. Tryb taki miałby uzasadnienie w przypadkach wyjątkowych sytuacji tj. klęski żywiołowej czy poważnego kryzysu społecznego, ale nie widzimy tu żadnej z tych przesłanek.
Dodatkowo brak ogłoszeń o konkursach w zakładce dedykowanej organizacjom pozarządowym jest łamaniem Państwa własnych “dobrych praktyk”. Jesteśmy przekonane, że wiele organizacji nie miało możliwości zapoznania się z ogłoszonymi konkursami.
Chcemy jednocześnie zaznaczyć, że niezwykle cieszymy się z powstania Narodowego Programu Zdrowia i przeznaczenia środków na wsparcie tak ważnego tematu jakim jest karmienie piersią. Wierzymy, że długofalowe wsparcie w tym zakresie przełoży się na zdrowie dzieci i w przyszłości całego naszego społeczeństwa.
W związku z przedstawionymi uwagami zwracamy się do Pana Ministra z wnioskiem w wydłużenie terminu składania ofert do 3 tygodni oraz zamieszczenia informacji o konkursach w zakładce dla organizacji pozarządowych. Koniecznym wydaje się też rozpoczęcie prac nad stworzeniem programu współpracy Ministerstwa Zdrowia z organizacjami pozarządowymi i uwzględnienie w nim mechanizmów m.in. konsultowania harmonogramów zlecania zadań publicznych. Wpłynie to pozytywnie na przejrzystość, powszechność i ostatecznie efektywność podejmowanych działań.
Do wiadomości:
- Departament Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia
- Pełnomocnik Rządu do Spraw Społeczeństwa Obywatelskiego
- Przedstawiciel organizacji pozarządowych w Radzie Zdrowia Publicznego, prof. dr hab. n. med. Iwona Bojar – Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego
- Rada Działalności Pożytku Publicznego, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
- Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych OFOP
Czym żyje III sektor w Polsce? Jakie problemy mają polskie NGO? Jakie wyzwania przed nim stoją? Śledź debaty, komentarze i opinie. Wypowiedz się! Odwiedź serwis opinie.ngo.pl.
Pobierz
-
List do ministra zdrowia
pdf ・298.53 kB
Źródło: Fundacja "Rodzić po Ludzku"