24 października Warszawski KIK obchodzi 64. urodziny. Tego dnia w siedzibie Klubu Inteligencji Katolickiej przy ul. Freta 20/24A w Warszawie zostanie ogłoszony laureat XV edycji nagrody „PONTIFICI – Budowniczemu Mostów“.
Klub Inteligencji Katolickiej powstał w 1956 roku, przez całe dekady był jednym z nielicznych skupisk środowisk opozycji demokratycznej w Polsce, dziś nadal jest kuźnią postaw obywatelskich w społeczeństwie i kształtowania odpowiedzialności świeckich w Kościele. Poprzez akcje, projekty oraz inicjatywy swoich członków, Klub tworzy przestrzeń do działania, wymiany myśli i dialogu.
Obchody urodzin KIK-u rozpoczęły się 24 października o godzinie 19:00. Z racji na trudną sytuację epidemiologiczną oraz wprowadzone przez rząd obostrzenia, w trosce o bezpieczeństwo gości wydarzenia, Zarząd Klubu zdecydował, że tegoroczna uroczystość odbędzie się bez udziału publiczności w siedzibie KIK-u. Całe wydarzenie było transmitowane na kanale YouTube warszawskiego KIK-u oraz udostępnione na stronie internetowej Klubu (www.kik.waw.pl/aktualnosci-kik/pontifici-2020/).
Po przywitaniu uczestników uroczystości przez Martę Titaniec, wiceprezes Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie, w imieniu Kapituły Nagrody Jan Murawski, sekretarz KIK, ogłosił Laureata XV edycji nagrody „PONTIFICI – Budowniczemu Mostów“ przyznawanej przez Klub Inteligencji Katolickiej w Warszawie „za zasługi w szerzeniu wartości dobra wspólnego, dialogu i poświęcenia na rzecz bliźnich“. W roku 64. rocznicy powstania KIK-u laureatem Nagrody został i tytuł PONTIFEXA 2020 otrzymał Adam Bodnar, doktor habilitowany nauk prawnych, działacz na rzecz praw człowieka, Rzecznik Praw Obywatelskich kadencji 2015-2020.
Laudację na cześć Laureata wygłosił dr Piotr Cywiński, członek Zarządu Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie, w latach 2000-2010 prezes KIK, jeden z pomysłodawców powstania Nagrody.
Informacja o Nagrodzie:
W 50-lecie założenia warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej (2006 r.), Zarząd Klubu ustanowił doroczną nagrodę "PONTIFICI", czyli "Budowniczemu mostów". Każdego roku, 24 października, w rocznicę powstania KIK Warszawa, tytuł Pontifexa przyznawany jest jednej osobie, „za zasługi w szerzeniu wartości dobra wspólnego, dialogu i poświęcenia na rzecz bliźnich“. Te wartości bowiem zostały uznane za niezwykle ważne w doświadczeniu ludzi Klubu Inteligencji Katolickiej.
Kapitułę Nagrody stanowią Członkowie Honorowi KIK: Halina Bortnowska, Izabela i Paweł Broszkowscy, prof. Krzysztof Byrski, prof. Kazimierz Czapliński, Izabela Dzieduszycka, dr Stanisław Latek, Anna i Krzysztof Łoskotowie, Anna Radziwiłłowa, dr Paweł Rościszewski, Krystyna Sieroszewska, dr Krzysztof Śliwiński, Jan Turnau, Zofia i Andrzej Wielowieyscy, Stefan Wilkanowicz, dr Krzysztof Ziołkowski.
Dotychczas laureatami nagrody zostali: prof. Andrzej Zoll (2006), abp Henryk Muszyński (2007), Krzysztof Czyżewski (2008), prof. Krzysztof Zanussi (2009), Danuta Baszkowska (2010), + s. Rafaela FSK – Urszula Nałęcz + (2011), bp. Zdzisław Tranda (2012), dr Helena Pyz (2013), + ks. dr Jan Kaczkowski + (2014), o. Ludwik Wiśniewski OP (2015), ks. prof. Tomáš Halik (2016), abp Wojciech Polak (2017), prof. Adam Strzembosz (2018) oraz Aleksandra Dulkiewicz (2019).
Nagroda ma postać statuetki, która przedstawia dwie twarze, odrębne, ale stanowiące całość, jak poszczególne kartki stanowią jedną książkę. Na odwrocie widnieje motto nagrody, którym jest cytat z Genesis, zapisany w czterech językach (hebrajski, greka, łacina i polski): Nie wiem. Czy ja jestem opiekunem mojego brata? Do Nagrody dołączony jest również dyplom potwierdzający przyznanie tytułu PONTIFEXA.
Autorką projektu statuetki jest prof. Magdalena Szmidt-Góra. Autorem zdjęć statuetki jest Michał Dąbski.
O Klubie Inteligencji Katolickiej w Warszawie
Klub Inteligencji Katolickiej, powstały w 1956 roku, jest stowarzyszeniem osób, które chcą świadomie przeżywać swoje powołanie katolików świeckich. Jego członkowie pragną aktywnie, odpowiedzialnie i twórczo uczestniczyć w życiu społecznym oraz rozwijać swoją wiarę.
Klub działa w 4 głównych obszarach:
Poprzez dni skupienia, rekolekcje, debaty i spotkania dyskusyjne realizuje się klubowa formacja religijna i intelektualna.
Społeczne zaangażowanie KIK-u znajduje odbicie w inicjatywach i projektach obywatelskich oraz w działalności charytatywnej, humanitarnej i stypendialnej. Między innymi Klub jest bardzo zaangażowany w budowanie społeczeństwa obywatelskiego na Ukrainie i Białorusi oraz prowadzi projekty pomocy rozwojowej w Kurdystanie i Syrii. Klub Inteligencji Katolickiej jest – obok Laboratorium „Więzi” oraz Fundacji Pomocy Psychologicznej Pracownia Dialogu – jednym z inicjatorów powstania „Zranieni w Kościele”, czyli telefonu i środowiska wsparcia dla wszystkich, którzy zostali skrzywdzeni przemocą seksualną w Kościele.
Działania na rzecz wychowania i rodziny to przede wszystkim prowadzenie dziecięcych i młodzieżowych grup oraz organizacja obozów letnich i zimowych a także wakacyjnych rejsów żeglarskich.
Klub realizuje również działania kulturalne i artystyczne: koncerty, wystawy, spotkania autorskie i wiele innych.
Do KIK-u obecnie należy blisko 1700 członków. W KIK-u działa 8 sekcji tematycznych. W ciągu roku ponad 100 wolontariuszy-wychowawców organizuje cykliczne spotkania oraz ok. 40-45 obozów dla prawie 600 dzieci i młodzieży.
Więcej informacji o historii KIK-u i obecnie podejmowanych działaniach można znaleźć na stronie www.kik.waw.pl.
O Laureacie nagrody PONTIFICI – Budowniczemu Mostów 2020
Adam Bodnar jest doktorem habilitowanym nauk prawnych, działaczem na rzecz praw człowieka, w latach 2010–2015 był wiceprezesem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, obecnie jest Rzecznikiem Praw Obywatelskich kadencji 2015-2020.
Urodził się w 1977 roku w Trzebiatowie, w roku 2006 uzyskał stopień doktora nauk prawnych z zakresu prawa konstytucyjnego, stopień doktora habilitowanego uzyskał w roku 2019. W latach 2004-2015 związany był z Helsińską Fundacją Praw Człowieka.
Dzięki poparciu 67 organizacji pozarządowych został w 2015 r. zgłoszony na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich przez Klub Parlamentarny SLD i posłów niezależnych, a także przez Klub Parlamentarny PO. Sejm RP powołał go na tę funkcję 24 lipca 2015 r., a 7 sierpnia 2015 r. Senat RP zatwierdził ten wybór.
Za: rpo.gov.pl
Źródło: Klub Inteligencji Katolickiej