12 grudnia o godz. 12.00 zakończył się Maraton Pisania Listów Amnesty International we wrocławskim klubie Falanster. Przez prawie całą dobę
(zaczęliśmy w sobotę 11 grudnia o godz. 14.00) napisaliśmy 629 listów w sprawie 16 wybranych przypadków.
Akcja cieszyła się dużą frekwencją i zainteresowaniem. Niekiedy brakowało miejsc przy stolikach, co zupełnie nie zniechęcało uczestników i uczestniczki. Po bardzo tłocznej sobocie przyszła spokojna noc i luźniejsze, niedzielne przedpołudnie. Jeszcze chwilę po godz. 12.00 kończyliśmy adresować koperty. Teraz członkowie i członkinie wrocławskiej grupy AI będą dzielić listy oraz zbierać fundusze na ich wysyłkę.
W sobotnie popołudnie odbyły się dodatkowe wydarzenia w ramach Maratonu: prezentacja zdjęć z Maroka i wykład Tomasza Błońskiego o sytuacji praw człowieka w rejonie Sahary Zachodniej, Kuchnia społeczna. Wieczorem w galerii Falanstera zorganizowano pokaz filmów Amnesty International.
Nie brakowało specjalnych gości. Maraton swoją osobą wsparli: Beata Sierocka (Dziekan Wydziału Nauk Społecznych i Dziennikarstwa Dolnośląskiej Szkoły Wyższej) Adolf Juzwenko (Dyrektor Ossolineum) Kazimierz Kimso (przewodniczący dolnośląskiej "Solidarności") ks. Wojciech Zięba (kapelan w Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej) Dariusz Tokarz (Pełnomocnik Wojewody Dolnośląskiego ds. mniejszości narodowych i etnicznych) Łukasz Kamiński (Dyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN) Michał Jaros (poseł PO, Pełnomocnik ds. Euro 2012) Michał Syska (Dyrektor Ośrodka Myśli Społecznej im. Ferdynanda Lassalle'a, członek zespołu pisma "Krytyka Polityczna") Konrad Góra (znany wrocławski poeta młodego pokolenia) Rafał Błaszczyk (trener siatkarek Impel Gwardii Wrocław).
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 108 we Wrocławiu przekazali nam 77 wyjątkowych listów. Zostały napisane przez dzieci w wieku około 12 lat. Pani Dobrusia Karbowiak wręczyła nam teczkę z kartkami zapisanymi m. in. takimi słowami: "Proszę o uwolnienie Aasi Bibi z więzienia, w którym siedzi za to, że powiedziała - czy nie jesteśmy ludźmi. Ten cytat doprowadził do sprzeczki między kobietami. Każdy jest tylko człowiekiem. Proszę uwolnić niewinną kobietę". W ten sposób zwróciła się do prezydenta Pakistanu dwunastoletnia Monika.
Źródło: AI Wrocław