Wiele grup społecznych w Polsce wciąż korzysta w bardzo ograniczony sposób z nowych technologii. Dotyczy to przede wszystkim osób starszych czy z terenów wiejskich. Sam dostęp do internetu nie jest już dużym problemem – jest nim jednak umiejętność korzystania z komputera i oprogramowania. Dlatego tak istotna jest rola edukacji i walki z cyfrowym wykluczeniem.
Cyfrowe wykluczenie dotyka w bardzo negatywny sposób wiele osób w Polsce. Nie tylko ogranicza ich na rynku pracy, ale także w życiu osobistym. Internet ułatwia korzystanie z usług edukacyjnych, finansowych, a nawet zdrowotnych. Osoby, które nie mogą z niego korzystać, sporo tracą i są w gorszej pozycji społecznej od innych.
Nie jest to problem wyłącznie w naszym kraju – zagadnieniem tym zajmują się również różne, międzynarodowe instytucje. UNESCO przeprowadziło badania skuteczności różnych programów skierowanych przeciwko wykluczeniu cyfrowym. Zbadało ponad 30 projektów z całego świata. W centrum jego zainteresowania były działania w krajach rozwijających się, przeznaczone dla społeczności o słabym wykształceniu i niskiej umiejętności czytania. Niemniej wiele z problemów przedstawionych w raporcie możemy odnaleźć i w Polsce.
Pobierz
-
Infografika "5 metod walki z cyfrowym wykluczeniem"
pdf ・9.21 MB