Minister Zdrowia blokuje wprowadzenie na paczkach papierosów ostrzeżeń obrazkowych, powołując się na prawo europejskie. Komisja Europejska zaprzecza jego uzasadnieniom. Wobec decyzji Ministra Arłukowicza protestują organizacje międzynarodowe, polskie instytucje medyczne oraz środowisko pozarządowe. Buntują się również obywatele, wysyłając maile na adres kancelarii Ministra. Minister Zdrowia nie działa w interesie zdrowia publicznego.
Przypomnijmy – w ubiegłym tygodniu Minister Zdrowia Bartosz Arłukowicz, poinformował o zablokowaniu rozporządzenia wprowadzającego na paczkach papierosów ostrzeżenia obrazkowe, ponad pół roku po konsultacjach społecznych i zaakceptowaniu wspólnego projektu przez Ministerstwo Zdrowia i wszystkie zaangażowane strony. Uzasadnieniem Ministerstwa Zdrowia w odrzuceniu rozporządzenia są trwające prace Komisji Europejskiej nad zmianą dyrektywy o produktach tytoniowych.
Ostrzeżenia obrazkowe to element europejskiej, a nawet światowej polityki ograniczającej użycie tytoniu. To rozwiązanie zostało z sukcesem zastosowane w ponad 40 krajach na świecie, doprowadzając do znacznego ograniczenia liczby osób umierających rokrocznie z powodu chorób odtytoniowych. Co więcej Polska jest zobligowana do wdrożenia regulacji na mocy międzynarodowych traktatów oraz europejskiego i polskiego prawa.
Kto naprawdę blokuje rozporządzenie?
Jak donosi korespondentka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon, wbrew zapewnieniom polskiego rządu to nie Komisja Europejska blokuje wprowadzenie ostrzeżeń obrazkowych na paczkach papierosów. Z oficjalnego oświadczenia KE wynika „Nie ma potrzeby czekać z wprowadzeniem ostrzeżeń obrazkowych do czasu zakończenia nowelizacji dyrektywy o produktach tytoniowych", w związku z czym nie ma żadnych przeszkód, by Polska wprowadziła ostrzeżenia już teraz.
Lekarze i organizacje pozarządowe: „decyzja Ministra Zdrowia to skandal!”
Stowarzyszenie MANKO oraz Polskie Towarzystwo Programów Zdrowotnych, podjęły inicjatywę obywatelską, zbierając poparcie organizacji medycznych oraz pozarządowych pod apelem kierowanym do Ministra Zdrowia. MANKO i PTPZ to najbardziej aktywne organizacje pozarządowe, działające od lat w obszarze ograniczania używania tytoniu w Polsce.
Sprzeciw wyraziło także środowisko pozarządowe. Pod listem kierowanym do Ministra Zdrowia podpisało się 38 organizacji pozarządowych z całej Polski.
Zbliżają się obchody Światowego Dnia Bez Tytoniu, które Światowa Organizacja Zdrowia organizuje w tym roku pod hasłem „Ingerencja Przemysłu Tytoniowego”.
Czym kierował się Minister Zdrowia? Dlaczego zrezygnował z podpisania rozporządzenia? W czyim interesie działał? Czy rozważy argumenty środowisk występujących w interesie zdrowia publicznego? Czy weźmie pod uwagę stanowisko organizacji pozarządowych?
Miejmy nadzieję, że odpowiedź poznamy już wkrótce.
Pobierz
Źródło: Stowarzyszenie MANKO