Rusza 4. edycja ogólnopolskiej akcji edukacyjnej Kręci Nas Recykling, organizowanej przez OPONEO i ekologa Dominika Dobrowolskiego. W zeszłym roku podczas akcji sprzątania usunęliśmy ze środowiska 69 ton odpadów i zebraliśmy, także w ramach zbiórki w serwisach 18956 opon.
W ponad 70 akcjach sprzątania wzięły udział 2902 osoby. Za zebrane opony posadziliśmy 4739 drzew, a 10 placówek medycznych i ochotniczych straży pożarnych otrzymały zestawy bezpiecznych, nowych opon. Opis zeszłorocznych akcji na stronie: https://www.oponeo.pl/kreci-nas-recykling.
Jak będzie w tym roku? Można już zgłaszać swoje lokalne akcje sprzątania do głównego koordynatora akcji ekologa Dominika Dobrowolskiego, tel. 697092978, dominik@cycling-recycling.eu. Dla pierwszych 60 zgłoszonych akcji możliwe jest przekazanie wsparcia finansowego w postaci eko-grantów.
Akcje powinny być przeprowadzone w terminie od 21 marca do 22 kwietnia. Lokalny organizator wyznacza dogodny dla siebie termin oraz miejsce akcji, oraz zapewnia bezpieczeństwo dla uczestników akcji oraz zagospodarowanie zebranych odpadów, w tym także zużytych opon. Głównym celem akcji Kręci Nas Recykling jest edukacja ekologiczna, popularyzacja wiedzy, jak należy postępować ze zużytymi oponami, aby było to zgodnie z prawem oraz z wymogami ochrony środowiska.
Co zrobić ze starymi oponami?
Zużyte opony to uciążliwe odpady, z którymi często nie wiadomo, co zrobić. Przydomowe składowanie ich większej liczby nie jest legalne, podobnie jak wyrzucenie do pierwszego lepszego kontenera na śmieci lub – co gorsza – wywiezienie do lasu. Sposób ich utylizacji określają specjalne przepisy, według których stare ogumienie musi zostać poddane recyklingowi, gdyż ich niewłaściwe zagospodarowanie szkodzi naszej planecie.
Gdzie oddać stare opony, aby cała procedura odbyła się zgodnie z prawem i poszanowaniem środowiska naturalnego? Dla osób prywatnych są trzy zgodne z literą prawa, bezpieczne sposoby, które rekomendujemy w celu utylizacji opon samochodów osobowych.
1. Warsztat samochodowy / zakład wulkanizacyjny – czy przyjmie zużyte opony? Punkty wulkanizacyjne lub też serwisy są miejscami, w których możemy zostawić stare opony, w momencie ich wymiany na nowe. To wygodne, szczególnie dla osób regularnie odwiedzających wspomniane zakłady w związku z dokonywaną co sezon wymianą ogumienia w swoim pojeździe. Pozostawione, zużyte opony przekazywane są do recyklingu lub na odzysk materiałowy. Należy jednak pamiętać, że nie każdy punkt wulkanizacyjny lub serwis oferują swoim klientom możliwość zostawienia wyeksploatowanego ogumienia. Dobrze jest więc sprawdzić, gdzie oddać stare opony – skontaktować się z potencjalnym miejscem, zapytać o taką usługę i omówić wszelkie szczegóły, aby tuż po przyjeździe nic nas nie zaskoczyło. Warsztaty i zakłady wulkanizacyjne nie mają odgórnie wyznaczonej liczby opon, jaką można oddać do utylizacji, ale zwykle koszty wywozu wiążą się z dodatkową opłatą.
2. Odbiór zużytych opon za darmo. Kupując ogumienie na Oponeo, można bezpłatnie oddać zużyte opony w serwisie partnerskim. Wystarczy podczas składania zamówienia wybrać usługę "dostawa z montażem”, a następnie punkt, który oznaczony jest logiem kampanii Kręci nas recykling – zieloną oponą i hasłem DARMOWA UTYLIZACJA PRZY WYMIANIE.
3. PSZOK/ MPSZOK – Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Alternatywą jest zawiezienie go do znajdującego się w każdej gminie lokalnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Opony, które tam trafiają, muszą pochodzić od auta osobowego o całkowitej wadze 3,5 t i być wstępnie oczyszczone z największych zabrudzeń. Na powierzchni nie mogą znajdować się też żadne smary lub trudno zmywalne substancje. Jak wynika z przeprowadzonej przez Oponeo ankiety, 41% Polaków aktywnie korzysta z PSZOK-ów, a 29% badanych oddaje do nich stare opony, więc takie miejsca są jak najbardziej potrzebne. Ich lokalizację można sprawdzić na stronach internetowych miast i gmin.
Ile opon można oddać do PSZOK-u?
Warto pamiętać, że każdy punkt ma swoje zasady, na jakich przyjmuje odpady, dlatego w sprawie utylizacji ogumienia warto najpierw zadzwonić do wybranego punktu i dowiedzieć się szczegółów. Oddając opony w PSZOK-u zostaniemy poproszeni o przedstawienie określonych dokumentów. Najczęściej są to: opłata za media (woda, prąd, gaz) lub potwierdzenie naliczania tzw. opłaty śmieciowej. Na terenie gminy funkcjonują również mobilne wersje PSZOK-ów, czyli MPSZOK-i. Prowadzą one odbiór zużytych opon – tylko w wyznaczonych dniach i godzinach. Zatrzymują się one w określonych punktach, do których należy dostarczyć zużyte ogumienie. Po więcej informacji na temat harmonogramu organizowanych zbiórek również należy zwrócić się do urzędu gminy.
Wywóz odpadów wielkogabarytowych / zbiórka odpadów organizowana przez gminy
Część gmin i miast umożliwia mieszkańcom oddanie zużytych opon (od pojazdów o łącznej masie do 3,5 t) w ramach cyklicznego wywozu śmieci wielkogabarytowych. Jednakże tak, jak w przypadku PSZOK-ów i MPSZOK-ów osoby decydujące się na skorzystanie z tej opcji najlepiej, aby skontaktowały się z odpowiednim działem w urzędzie i omówiły szczegóły.
Pierwszorzędną kwestią, którą należy ustalić, jest to, czy opony to odpady wielkogabarytowe w świetle zasad lokalnej instytucji. Jeżeli odpowiedź będzie twierdząca, zużyte ogumienie należy pozostawić w określonym i widocznym dla pracowników zajmujących się wywózką miejscu. Ile kosztuje utylizacja opon? W tym przypadku osoby prywatne i właściciele samochodów osobowych nie ponoszą dodatkowych opłat z tego tytułu, a liczba opon do oddania zazwyczaj nie jest ściśle określona. Warto jednak pamiętać, że nie oznacza to możliwości pozostawienia jednorazowo kilkunastu sztuk – wszystko musi odbywać się w granicach rozsądku.
Jeżeli jednak w naszej okolicy ogumienie nie jest uznawane za śmieci gabarytowe, to nie należy porzucać go przy najbliższym śmietniku i łudzić się, że śmieciarka zabierze je wraz z innymi, większymi odpadami. Trzeba skorzystać z innego rozwiązania.
Warto wspomnieć, że żadne z powyższych rozwiązań nie dotyczy utylizacji opon rolniczych i ciężarowych. Nie są one przyjmowane w PSZOK-ach i MPSZOK-ach. Ich prawidłowym odzyskiem zajmują się specjalne firmy po uprzednim podpisaniu indywidualnej umowy. PSZOK nie przyjmuje odpadów, których liczba lub rodzaj wskazują, że pochodzą one z prowadzenia działalności gospodarczej.
Czy można wyrzucić opony do śmietnika?
Zgodnie z art. 55 ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach, wyrzucanie opon na śmietnik oraz składowanie ich na wysypiskach jest nielegalne! Wyjątek stanowi sytuacja, gdy urząd miasta lub gminy uwzględnia ogumienie w ramach zbiórki śmieci gabarytowych. Można je wtedy pozostawić w wyznaczonym punkcie do odebrania.
Czy opony to odpady wielkogabarytowe?
Komunalne śmieci wielkogabarytowe to odpady powstające w gospodarstwach domowych, które ze względu na duże rozmiary i/lub wagę nie mieszczą się do standardowych pojemników. O to, ile opon można oddać na gabaryty i czy w ogóle są one do nich zaliczane, należy pytać w odpowiednich działach urzędów miast i gmin.
Dodatkowe informacje o akcji:
Dominik Dobrowolski, tel. 697092978, dominik@cycling-recycling.eu.