W kolejnym odcinku naszego cyklu chcielibyśmy przybliżyć Wam kolejne, darmowe narzędzie do budowania własnej witryny www. Zapraszamy do zapoznania się z Joomlą! – darmowym programem do budowy stron oraz aplikacji.
Jeśli pragniecie stworzyć w Internecie jakąś społeczność, stronę, która wymaga rejestracji, albo forum – Joomla! jest narzędziem dla Was. Tak jest po prostu skonstruowana. Tworzenie struktury nawigacyjnej na stronie jest banalnie proste, kiedy już odkryjecie jak program działa, i nie wymaga absolutnie żadnej wiedzy html. To ona pozwala na ustalenie konkretnych dat emisji np. tekstów na Waszej stronie, aktywacji dat i wiele innych.
Tak, w Wasze ręce zostaje oddane bardzo potężne narzędzie, o czym będziecie mogli się przekonać, jak tylko uruchomicie sekcję dla adminów. Ilość dostępnych opcji jest po prostu przytłaczająca! Warto przejrzeć Internet, księgarnie, w poszukiwaniu sensownego poradnika, gdyż w innym przypadku, samodzielna praca może okazać się przeszkodą, przez którą szybko się do narzędzia zrazicie.
Adaptacja wyglądu strony jest jeszcze prosta, ale poza tym potrzeba będzie jednak trochę specjalistycznej wiedzy. Wystarczy wspomnieć, że ustalając wygląd strony i korzystając z predefiniowanych tematów, każdy z nich już będzie miał inny rozkład funkcji. Opanowanie tego, bez konkretnej pomocy, może przysporzyć problemów nawet doświadczonym programistom.
Joomla! ma wbudowaną obsługę wielu języków, w tym polskiego. Choć języki są dostępne, tak już ustawienie właściwego może być nie lada problemem, dlatego na samym początku zalecamy podpieranie się prostymi filmikami szkoleniowymi z YouTube. Niestety podobniej jest z tematami do konstrukcji strony. Aby uniknąć samodzielnego błądzenia po ustawieniach, zalecamy zakup gotowych szablonów, lub zlecenie ich budowy firmie zewnętrznej.
Problemem mogą być też czasami aktualizacje narzędzia. Po ich instalacji bywa tak, że ustalony wcześniej wygląd strony może ulec niechcianej zmianie. Niestety nie tylko wygląd. Aktualizacje mogą powodować zmiany w systemie publikacji artykułów na stronie, przestawianie dat lub zakłócenia w funkcjonowaniu forum. Programiści pracują jednak ciągle nad tymi małymi niedogodnościami i wkrótce nawet te problemy mają zostać rozwiązane.
Siłą Joomli! Jest jest stopień zaawansowania. Możliwość budowania głębokiej nawigacji dla strony, kategoryzowania, tworzenia podsekcji w sekcji – tego nie znajdziecie w Wordpressie. Choć program jest zaawansowany, tak jego obsługa już nie, i jeśli odpowiednio przygotujecie się do stawianych przed Wami wyzwań, wraz z Joomlą! na pewno je spełnicie.
Źródło: Technologie.ngo.pl