Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Dzięki kreatorom WWW stworzenie prostej strony internetowej jest o wiele prostsze, niż chociażby przed dekadą. Nie jest już konieczna znajomość języków programowania, a całość projektu można skończyć jedynie przy wykorzystaniu prostego w obsłudze interfejsu narzędzia przypominającego program do edycji grafiki. W naszym nowym cyklu skoncentrujemy się właśnie na darmowych narzędziach, dzięki którym każda organizacja będzie mogła postawić sobie stronę.
Naszą przygodę zaczniemy od najprostszego w obsłudze, intuicyjnego i bardzo w Polsce popularnego - generatora WebWave CMS. Program ten to projekt stworzony przez kilku programistów, którzy postanowili ułatwić życie twórcom stron, tak aby odejść od tradycyjnego kodowania. To bardzo ważna innowacyjność, której próżno szukać w konkurencyjnych narzędziach. Najważniejszym chyba i tak pozostaje fakt, że jest to program całkowicie darmowy, choć wersja bezpłatna ma jedną dużą wadę, ale o tym powiemy na końcu.
Twórcy tego systemu, jak wspomnieliśmy wyżej, postawili na prostotę. Na każdym etapie tworzenia strony towarzyszą nam podpowiedzi, poczynając już od samej rejestracji. Wraz z nimi bez najmniejszych problemów przejdziemy przez kolejne etapy budowy, aż do finalnej publikacji. Program posiada także pełne zestawy gotowych szablonów z najważniejszymi elementami stron, które oczywiście można edytować, można też stworzyć je samemu, od nowa.
Równie prosty, co sam proces tworzenia/edycji jest wbudowany w program CMS – system służący do obsługi i zarządzania naszymi stronami. Jego zaletą jest fakt, iż pozwala na zmiany na stronie wykorzystując wspomniane, gotowe szablony, lub daje możliwość umieszczenia w witrynie własnych elementów graficznych. To nie wszystkie zalety generatora. Mało skomplikowany system szablonów, grup i relacji między nimi pozwala na budowę w pełnoprawnych i dynamicznych stron. To jest aż tak banalne!
Po ułożeniu szablonów zaznaczamy elementy, które później możemy obsługiwać poprzez CMS i już można publikować nasz projekt! Sami powiedzcie – czy jest prostsza metoda konstruowania stron niż słynny drag & drop? Tutaj wykorzystano go perfekcyjnie. Wystarczy kilka chwil i, dobrze się przy tym bawiąc, tworzymy funkcjonalną, estetyczną stronę internetową.
Kolejnym atutem programu jest możliwość wykorzystania w kreowanej stronie elementów własnego kodu Javascript lub HTML, i choć wydaje się to opcją dla bardziej zaawansowanych użytkowników, tak na pewno warto o niej pamiętać, gdyż zawsze można w ten sposób dodatkowo wzbogacić finalny efekt. Część z Was może ten element odstraszać, pamiętajmy jednak, że wykorzystanie kodu to tylko element dodatkowy, i że nie jest wymagany przy korzystaniu z programu. Występuje tu w o wiele mniejszym rozmiarze niż u konkurencji – Wordpressie czy Joomli!.
Program WebWave CMS to idealne narzędzie do wykreowania funkcjonalnej i ładnej strony internetowej. Już w swojej darmowej wersji oferuje wszystkie niezbędne elementy do zarządzania witryną, jedną skrzynkę mailową, którą można połączyć z tworzoną strony, nielimitowany transfer danych wraz z przestrzenią dyskową oraz możliwość podpięcia pod stronę własnej domeny.
Trudno szukać minusów bezpłatnego programu, jednak i taki udało nam się znaleźć. Darmowa wersja narzędzia zmusza użytkowników do pogodzenia się z obecnością reklam na nowopowstałych witrynach. Aby je usunąć wymagane jest wykupienie opcji premium.
Źródło: Technologie.ngo.pl
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.