35. rocznica Mszy Pojednania w Krzyżowej
W dniach 15-17 listopada 2024 r. Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego wraz ze współorganizatorami organizuje obchody jubileuszu 35. rocznicy Mszy Pojednania. Wydarzenie, objęte zostało patronatem Pełnomocników Rządów ds. Stosunków Polsko-Niemieckich, prof. Krzysztofa Ruchniewicza i Dietmara Nietana.
Msza Pojednania jest jednym z najważniejszych wydarzeń, z którymi kojarzona jest Krzyżowa. Doszło do niej 12 listopada 1989 r. w dawnej posiadłości rodziny von Moltke, gdzie w czasie II wojny światowej spotkał się antyhitlerowski „Krąg z Krzyżowej", i gdzie dziś ma swoją siedzibę Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego. W mszy uczestniczyli premier Tadeusz Mazowiecki oraz kanclerz Helmut Kohl, którzy podczas przekazywania sobie znaku pokoju uścisnęli się w wymownym geście, co – uwiecznione na fotografiach – stało się jednym z symboli pojednania polsko-niemieckiego. Wydarzenie to było ważnym krokiem na drodze do budowania przyjaznych relacji polsko-niemieckich, a także powstania Fundacji „Krzyżowa”.
Krzyżowa to miejsce inspirujące do dialogu, współpracy i wypracowywania odważnych wizji, a rocznica Mszy Pojednania z 1989 r. to okazja, by kolejny raz zastanowić się, na jakich wartościach chcemy opierać polsko-niemieckie relacje.
Jednak jak budować wzajemne relacje w czasach tak trudnych wyzwań jak wojny, kryzys liberalnej demokracji, polaryzacja społeczeństw czy rosnący eurosceptycyzm?
Potrzebujemy dziś szerokiej koalicji na rzecz zacieśniania polsko-niemieckiego partnerstwa oraz wspólnej wizji, która przełoży się na konkretne pomysły i projekty współpracy.
Na listopadowe obchody zaprosiliśmy szerokie grono osób aktywnych na polu stosunków polsko-niemieckich, m.in rządy obu państw – obecne będą m.in. Wiceminister Spraw Zagranicznych Henryka Mościcka-Dendys i Minister Federalna Klara Geywitz. W Krzyżowej spotkają się przedstawiciele i przedstawicielki parlamentów samorządów, organizacji pozarządowych, osoby tworzące międzynarodowe domy spotkań, eksperci, nauczyciele i edukatorzy.
Przy okazji obchodów 35. rocznicy Mszy Pojednania chcemy wspólnie zastanowić się nad tym, jak wciąż polepszać jakość i trwałość polsko-niemieckich relacji. Liczymy, że efektem naszego spotkania będzie manifest na rzecz ściślejszej współpracy rządów, samorządów i organizacji społeczeństwa obywatelskiego, wraz z szeregiem konkretnych postulatów na najbliższe lata.
W programie między innymi:
· Prezentacja Barometru Polska-Niemcy przez autorkę dr Agnieszkę Ładę-Konefał
· Polsko-niemieckie nabożeństwo ekumeniczne celebrowane przez biskupów i biskupki z Polski i z Niemiec
· Dyskusje z ekspertami, m.in. członkami Grupy Kopernika
· Spotkanie ze świadkami i świadkiniami czasu – osobami aktywnymi w pierwszych latach działania Fundacji „Krzyżowa”.
· Wydarzenie objęte jest patronatem prof. Krzysztofa Ruchniewicza i Dietmara Nietana – Koordynatorów ds. Współpracy Polsko-Niemieckiej z Polski i z Niemiec.
Źródło: Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego