35 lat szkół niepublicznych wyrzucone do kosza w 1 noc?
Oświata niepubliczna krytykuje postulaty i standardy pracy strony samorządowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.
Organizacje oświaty niepublicznej stanowczo protestują przeciwko nowym postulatom samorządów.
Jakie są postulaty strony samorządowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego:
- Samorząd powinien posiadać wyłączną kompetencję w zakresie możliwości udzielenia bądź odmowy udzielenia zezwolenia na założenie placówek niepublicznych i publicznych prowadzonych przez podmioty inne niż jst;
- Zezwolenie powinno być wydawane na określony czas (np. 5 lat) oraz uwzględniać maksymalną liczbę oddziałów i uczniów;
- W przypadku placówek już istniejących samorząd powinien otrzymać prawo cofnięcia wydanego zezwolenia lub ograniczenia liczby uczniów, którzy mogą zostać przyjęci do placówki.
Co piszą w liście do strony samorządowej KWRiST organizacje oświaty niepublicznej:
- Nie do zaakceptowania jest propozycja uzależnienia możliwości założenia szkoły od decyzji samorządu. O tym, czy szkoła niepubliczna jest potrzebna czy nie, powinni decydować mieszkańcy, wybierając ją dla swoich dzieci lub rezygnując z takiej możliwości.
- Zdumienie budzi czasowy charakter proponowanego zezwolenia i możliwość jego cofnięcia. Ilu rodziców zaryzykuje wybór szkoły niepublicznej, wiedząc, że samorząd będzie mógł ją zamknąć z sobie tylko znanych powodów, zmuszając ich do szukania nowej placówki dla swojego dziecka w trakcie jego edukacji? Kto zdecyduje się na prowadzenie szkoły, będącej na łasce i niełasce samorządowców?
- Efektem proponowanych zmian byłoby poważne osłabienie niepublicznych szkół oraz ich likwidacja na masową skalę, a zagwarantowany Konstytucją wybór szkoły innej niż publiczna stałby się fikcją.
Autorzy listu krytykują także standardy pracy strony samorządowej KWRiST, nawiązując do wywiadu udzielonego Portalowi Samorządowemu przez Arkadiusza Chęcińskiego, Prezydenta Sosnowca, Współprzewodniczącego KWRiST. W rozmowie z portalem Prezydent Chęciński tłumaczy, że błąd w dokumencie przedłożonym stronie rządowej „To wynik pośpiechu, ponieważ to pismo powstawało w nocy, w przeddzień posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego”.
Jak taki tryb pracy nad postulatami samorządów komentują organizacje oświaty niepublicznej?
„Szkoły niepubliczne działają od ponad 35 lat. Propozycje, które mogą doprowadzić do ich zamknięcia, zostały spisane w jedną noc, poprzedzającą Państwa spotkanie z przedstawicielami rządu […] to przykład braku szacunku dla uczniów, ich rodziców i nauczycieli.”
-
List do KWRiST.pdf
pdf ・181.52 kB
Źródło: Społeczne Towarzystwo Oświatowe