Wielkie powodzie, nagłe konflikty zbrojne i narastające niepokoje społeczne – tak wyglądał rok, który zapisał się pod znakiem ogromnych wyzwań humanitarnych na całym świecie. Polska Akcja Humanitarna (PAH) była wszędzie tam, gdzie potrzebowano pomocy. Od Dolnego Śląska, przez Strefę Gazy i Liban, aż do Sudanu Południowego najważniejsze było tylko jedno: dotrzeć ze wsparciem na czas, do jak największej liczby osób. 26 grudnia PAH obchodził 32. rocznicę założenia.
W 2024 roku najważniejsze wydarzenia, oprócz tych o charakterze politycznym, dotyczyły skutków zmian klimatu. Globalna Północ, w tym europejskie kraje – np. Hiszpania, Polska, Czechy, Słowenia – zmierzyły się z przerażającymi powodziami i gwałtownymi opadami deszczu. W tym samym czasie wichury, osuwiska błotne i powodzie dotknęły również Kenię, Sudan Południowy, Filipiny czy Jemen, które nie były w stanie same poradzić sobie ze skalą tych katastrof.
– Woda nadeszła nagle: to zdanie słyszeliśmy od niemal każdego mieszkańca Kotliny Kłodzkiej – mówi Helena Krajewska, rzeczniczka PAH. – Żywioł nie oszczędził szkół, gospodarstw rolnych i świeżo odremontowanych ulic. Przed nami jeszcze bardzo wiele pracy, aby pomóc wszystkim poszkodowanym przez powódź.
Trzeba zaznaczyć, że najmocniej na skutki zmian klimatu narażone są kraje, w których już trwają kryzysy humanitarne. Aż 4 na 10 osób, które mogą doświadczyć powodzi, żyje w ubóstwie, co znacząco zmniejsza ich możliwości wyremontowania zniszczonych domów czy choćby zapewnienia utrzymania rodzinie w tak trudnych warunkach. Globalnie powodzie zagrażają jednak aż 1,8 mld ludzi!
– Niestety w 2025 roku ponad 305 mln osób na świecie będzie potrzebować pilnego wsparcia ze strony organizacji humanitarnych – mówi Magdalena Foremska, koordynatorka pomocy natychmiastowej PAH. – Katastrofalna jest zwłaszcza sytuacja w Strefie Gazy, gdzie choroby zakaźne i głód zbierają śmiertelne żniwo.
Nadchodzący rok będzie bardzo wymagający dla pracowników humanitarnych. Wojna w Libanie, nagła zmiana władzy w Syrii, coraz gorszy dostęp do podstawowych usług w Zachodnim Brzegu i ogromna katastrofa humanitarna w Strefie Gazy kierują wzrok całego globu na rejon Bliskiego Wschodu. Dlatego Polska Akcja Humanitarna wzmacnia swoje działania na miejscu, inwestując duże środki w zapewnienie niezbędnego wsparcia żywnościowego, medycznego, psychologicznego i wodno-sanitarnego.
Od 32 lat PAH nieprzerwanie niesie pomoc ludziom w krajach dotkniętych głębokimi kryzysami humanitarnymi. Działania te są możliwe dzięki solidarności i finansowemu wsparciu darczyńców PAH – obywateli, instytucji i firm.
Wesprzyj obecne i przyszłe działania PAH:
Wpłać poprzez stronę PAH: https://www.pah.org.pl/wplac
Przekaż przelew na konto nr: 02 2490 0005 0000 4600 8316 8772 z dopiskiem „Wpłacam na PAH”
Wpłać na zbiórkę na portalu SiePomaga:
Źródło: Polska Akcja Humanitarna