30. edycja Akcji Sprzątanie świata-Polska wystartowała pod hasłem „Sprzątanie świata łączy ludzi”!
22 kwietnia, podczas Międzynarodowego Dnia Ziemi, Fundacja Nasza Ziemia po raz 30. zainaugurowała największą polską akcję ekologiczną Sprzątanie świata. Podobnie jak w ubiegłych latach plakat promujący Akcję zaprojektował wybitny artysta grafik Andrzej Pągowski. Hasło przewodnie jubileuszowej edycji brzmi: „Sprzątanie świata łączy ludzi”.
Zeszłoroczna, 29. edycja Sprzątania świata zgromadziła ponad 405 tysięcy uczestników, którzy wspólnymi siłami zebrali ponad 472 tony odpadów. O tym, czy w tym roku uda się pobić ubiegłoroczny rekord, dowiemy się po wrześniowym finale, który w tym roku wypada 15-17 września. Jedno jest pewne, inauguracja Akcji, która odbyła się w Mysłowicach, pokazuje, że nadal jest wiele do zrobienia- w kilka godzin zebrano bowiem ponad tonę śmieci!
Sprzątanie łączy ludzi od 30 lat
Clean up The World to wyjątkowa na skalę światową Akcja, która łączy ponad pokoleniami i podziałami. W polską edycję Sprzątanie świata - Polska od 30 lat angażują się szkoły z całego kraju, grupy sąsiedzkie, hobbystyczne, rodziny, pracownicy zrzeszeni w ramach wolontariatu pracowniczego, a także całe miasta, gminy i powiaty. Dzięki wspólnym wysiłkom każdego roku, w trzeci weekend września, wolontariusze oczyszczają lasy, parki i łąki z setek ton śmieci.
– W 1994 roku inicjatorka tej Akcji w Polsce oraz założycielka Fundacji Nasza Ziemia, Mira Stanisławska-Meysztowicz, była pewna, że przez kilka następnych lat, wspólnie z wolontariuszami, posprzątamy naturę ze śmieci i… będzie czysto! Niestety, choć wiele zmieniło się od pierwszego zebranego worka śmieci 30 lat temu, nadal wiele pozostaje do zrobienia. Dlatego w roku jubileuszowym, po raz kolejny wyjdziemy sprzątać Polskę, głośniej i dobitniej wygłaszając nasz manifest nieśmiecenia w naturze. Tym razem będziemy sprzątać pod sztandarami hasła „Sprzątanie świata łączy ludzi!”. Chcemy tym hasłem podziękować ponad 20 milionom Polaków, którzy od 30 lat razem z nami sprzątają swoje kawałki Ziemi – Beata Butwicka, Prezes Zarządu Fundacji Nasza Ziemia.
Artystyczna puenta Andrzeja Pągowskiego
Znakiem rozpoznawczym Akcji od 30 lat jest jej wyjątkowa oprawa graficzna. Plakat jubileuszowej edycji zaprojektował wybitny artysta grafik Andrzej Pągowski, który niemal nieprzerwanie od trzech dekad, wspiera inicjatywę Fundacji Nasza Ziemia. Na tegorocznym plakacie widzimy niebieski worek, który układa się w obraz dłoni. To symbol niezliczonych pomocnych rąk, które od 30 lat wypełniają po brzegi odpadami znajdowanymi w naturze, ogromne ilości worków na śmieci. Niebieski kolor worka nie jest przypadkowy - to licentia poetica autora, symbol natury, kojarzący się z błękitem czystego nieba, czy z przejrzystą wodą mórz i oceanów. Wypełniony i związany worek unoszą we właściwe dla śmieci miejsce bezimienne ręce, gotowe do pracy na rzecz czystej Planety.
Na plakacie dostrzegamy jednak potęgowaną przez czarny kolor zastosowanych przez Mistrza liter przestrogę - dwulicowość ludzkiej natury i dwoistość przedstawionych dłoni. Są to bowiem te same ręce, które śmiecą. W tegorocznym dziele skreślonym ręką Mistrza, pomimo jubileuszu, wybrzmiewa słodko-gorzka puenta: oto minęło kolejne pokolenie, kiedy to ludzie sprzątają śmieci z natury po… ludziach.
Sygnał do startu
Do tradycyjnego finału Akcji, który odbędzie się w trzeci weekend września, zostało jeszcze dużo czasu, ale to właśnie Międzynarodowy Dzień Ziemi jest symbolicznym początkiem obchodów tegorocznej 30. edycji Akcji Sprzątanie świata. Tym razem sygnał do startu Fundacja Nasza Ziemia nadała z Mysłowic, gdzie na zaproszenie władz miasta oraz Szkoły nr 4 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Wojciecha Korfantego, odbyło się symboliczne sprzątanie miasta i okolic. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele Urzędu Miasta, włącznie z Prezydentem Dariuszem Wójtowiczem, uczniowie, nauczyciele oraz mieszkańcy. Wspólnie zebraliśmy 1171 kilogramów śmieci!
– Niestety, jak wynika ze statystyk, produkujemy coraz więcej odpadów. Wiele z tych śmieci ląduje, zamiast w odpowiednich pojemnikach, w naturze. Rekord zeszłorocznej Akcji potwierdził beztroskie i bezrefleksyjne zachowania nas ludzi. Uczestnicy zebrali bowiem ponad 472 tony odpadów, a wynik pierwszej w tym roku akcji w Mysłowicach tylko to niestety potwierdza. Dlatego, zgodnie z hasłem tegorocznej jubileuszowej Akcji, połączmy siły, by manifest nieśmiecenia w naturze wybrzmiał w tym roku naprawdę głośno i poniósł się jak najdalej, bo w Akcji Sprzątanie świata nie chodzi o to, aby cały czas sprzątać, ale o to, by w końcu przestać śmiecić – Grzegorz Mikosza, Główny Koordynator Akcji Sprzątanie świata w Polsce.
Jak dołączyć?
Inauguracja Akcji, oznacza, że zainteresowane udziałem szkoły, firmy oraz osoby prywatne, mogą zgłaszać chęć zaangażowania i wspólnego zbierania śmieci pod sztandarem 30. Akcji Sprzątanie świata - Polska poprzez formularz dostępny na stronie. Informacje na temat tego jak dołączyć do Akcji publikowane będą od teraz do września na stronie Fundacji Nasza Ziemia oraz w mediach społecznościowych fundacji.
O 30. Akcji Sprzątanie świata - Polska
Akcja Clean up the World swój początek wzięła od sprzątania Australii. W 1993 roku jej pomysłodawca, australijski żeglarz i biznesmen Ian Kiernan, rozszerzył ideę Clean up Australia na cały świat pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych. Rok później Mira Stanisławska-Meysztowicz, Polka na stałe mieszkająca w Australii, zaszczepiła tę ideę w naszym kraju pod nazwą Sprzątanie świata - Polska. Założyła też Fundację Nasza Ziemia, która od początku koordynuję tą Akcją w Polsce. W Akcji Sprzątanie świata nie chodzi o to, by sprzątać, ale o to, by nie śmiecić i poprawnie segregować odpady. Edukacyjny charakter Akcji jest zatem najważniejszy, a fakt docierania z przesłaniem do ogromnej liczby Polek i Polaków, w tym dzieci i młodzieży szkolnej, jest w naszej opinii najważniejszy. Istotnym elementem Akcji jest również budowanie partnerstwa i wspólnoty, działanie wszędzie w Polsce – zarówno terytorialnie, jak i w grupach wiekowych – oraz kształtowanie światopoglądu w duchu poszanowania środowiska.
Na świecie rokrocznie w Clean up The World uczestniczy blisko 40 milionów wolontariuszy. Akcja odbywa się zawsze w trzeci weekend września i polega na społecznym zaangażowaniu się osób, firm i instytucji w sprzątanie najbliższego otoczenia z zalegających tam śmieci. W roku 2021 Kapituła Konkursu Polskiej Izby Ekologii dostrzegła, iż sztandarowy program Fundacji – Akcja Sprzątanie świata - Polska w ostatnich dziesięcioleciach przyczyniła się w sposób znaczący do poprawy stanu naszej Planety i przyznała Fundacji za ten program prestiżowy Ekolaur XX-lecia, zaś Kapituła Nagrody Zielony Orzeł Rzeczpospolitej w roku 2022, przyznała Mirze Stanisławskiej-Meysztowicz tę nagrodę i tytuł „Tytanka”, właśnie za Akcję.
W tym roku, w weekend 15-17 września, Akcja odbędzie się po raz 30-sty. Patronem Honorowym Akcji Sprzątanie świata - Polska jest Ambasada Australii.
Źródło: Fundacja Nasza Ziemia