30 marca 1983 roku Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci podjął decyzję o uruchomieniu pomocy dla najlepszych uczniów. Od lat setki wolontariuszy stowarzyszenia – studentów, znakomitych twórców i najwybitniejszych polskich naukowców – nieodpłatnie pracuje ze zdolną młodzieżą.
Co roku organizacja kwalifikuje do programu ponad 500 uczennic i uczniów z całej Polski, ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Wiele dzieci trafia do programu ze wsi i małych miejscowości, gdzie szczególnie trudno rozwijać zainteresowania.
Przez cały rok szkolny uczestnicy mają szansę wziąć udział w kilkunastu warsztatach badawczych na uczelniach i placówkach badawczych PAN, w kilku obozach naukowych, seminariach humanistycznych, wyjazdach zagranicznych. Młodzi muzycy mają szansę wystąpić na Zamku Królewskim, w warszawskich Łazienkach, lub na innym z kilkudziesięciu organizowanych przez Fundusz koncertach. Młodzi plastycy biorą udział w plenerach, konsultacjach i prezentują swoje prace na funduszowych wystawach.
- Program jest kompleksowy – dajemy dostęp do wiedzy i nowych metod, ale wspieramy także rozwój społeczny i emocjonalny – podkreśla Maria Mach, dyrektor biura Funduszu. - Najlepsi uczą się do najlepszych – zajęcia organizowane są w czołowych polskich uniwersytetach i placówkach badawczych, ich pracownicy przygotowują programy warsztatów, listy lektur i zadania kwalifikacyjne. Podczas zajęć proponujemy uczestnikom różnorodną aktywność – oprócz naukowej: warsztaty teatralne, filmowe, plastyczne, wizyty w teatrze, muzeum, filharmonii, rozmowy z wybitnymi twórcami i naukowcami.
Przez program przeszło już kilka tysięcy osób, dziś są w znakomitej większości młodymi naukowcami i twórcami. Bardzo wielu zaraz po maturze zaczyna współpracę ze stowarzyszeniem – pomaga w organizacji zajęć i zostaje w funduszowej społeczności już na stałe.
Podobnie jest z uczestnikami Konkursu Prac Młodych Naukowców UE, którego Fundusz jest krajowym organizatorem.
Źródło: Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci