Jest kilka powodów, z których możemy być dumni… osiem lat temu w Gdyni Chyloni niewiele osób wierzyło, że możliwa jest samoorganizacja na osiedlu, że pojawią się liderzy pozytywnych zmian, że festyn może być współorganizowany z mieszkańcami czy zaprzyjaźnionymi organizacjami i instytucjami…
Europejski Dzień Sąsiada toświęto obchodzone oficjalnie na całym świecie od 2000 roku. Idea ta narodziła się we Francji (akcja "Dzielnice bez obojętności"), w której słusznie zauważono, że sąsiadom należy się ich własne święto, inspirując do podobnych działań inne kraje Europy. Członkowie Europejskiej Federacji Solidarności Lokalnej (EFLS) zauważyli, że ludzie coraz częściej oddalają się od siebie, więzi społeczne osłabiają się, a rosnący indywidualizm powoduje coraz częstsze wycofanie ludzi z lokalnego życia. Sąsiedzkie święto miało zbliżyć nas z powrotem do siebie i pokazać, że warto jest poznawać ludzi ze swojego najbliższego otoczenia.
Jest kilka powodów, z których możemy być dumni… osiem lat temu w Gdyni Chyloni, niewiele osób wierzyło, że możliwa jest samoorganizacja na osiedlu, że pojawią się liderzy pozytywnych zmian, że festyn może być współorganizowany z mieszkańcami czy zaprzyjaźnionymi organizacjami i instytucjami.
Pomysł EFLS okazał się sukcesem – od 2004 roku święto obchodzone jest w całej Europie i z roku na rok pomysł rozprzestrzenia się po świecie. W Gdyni Chyloni zapoczątkowane po raz pierwszy w 2009 roku z inicjatywy Klubu Osiedlowego „Apteka”* miało głównie na celu integrację i aktywizację mieszkańców w ich lokalnym środowisku – wspólnie uczyliśmy się "jak to się robi" – dziś możemy doradzać innym.
Wydarzenie poprzedzone jest tygodniowymi przygotowaniami, w które włącza się coraz większa liczba mieszkańców. Podczas sąsiedzkich spotkań ustalany jest przebieg święta, generowane są pomysły na wspólne spędzenie czasu ze swoimi sąsiadami oraz przydzielane są role i obowiązki mieszkańców, aby wydarzenie przebiegło sprawnie i w miłej atmosferze.
Bardzo często bez problemu nawiązuje się znajomości z kimś na drugim końcu świata, nasza aktywność przenosi się na portale społecznościowe. Zamieszkując zamknięte klatki, rezygnuje się ze znajomości osób zza ściany, których aktywność rozpoznaje się tylko po trzaskających drzwiach ich mieszkania. Chowamy się przed sobą, nie pomagając sobie nawzajem, albo co gorsza – jesteśmy względem siebie wrogo nastawieni.
To święto to dobra okazja, by to zmienić oraz czas na lepsze poznanie swojej okolicy, wzmacnianie i budowanie dłuższych relacji międzysąsiedzkich – społecznych, a także czas na poznanie osób, na co dzień mijanych wzrokiem. Może jednak warto zrobić pierwszy krok i powiedzieć "dzień dobry" swojemu sąsiadowi.
Dzień Dobry Sąsiedzie, tworzymy wspólne wydarzenie!
To święto nie jest zwykłym sponsorowanym komercyjnym festynem, ponieważ wszystkie atrakcje powstają z wykorzystaniem lokalnych zasobów – wkład swój wnoszą miejscowe organizacje, instytucje, a przede wszystkim mieszkańcy, jako lokalne talenty, artyści i profesjonaliści w swoich dziedzinach.
Na świeżym powietrzu, przed blokiem, na ulicy, na podwórku i w ogródku – można skosztować sąsiedzkiej kuchni, wspólnie urządzić grilla, spokojnie porozmawiać, grać i bawić się, przeprowadzać akcje obywatelskie, a to wszystko w rytmie lokalnej muzyki.
Wszystkie aktywności tego dnia skupiają się na budowaniu relacji międzyludzkich, które przyczyniają się do budowania zaufania i lepszego poznania siebie nawzajem – co prowadzi do dalszych lokalnych działań i zapewnienia poczucia bezpieczeństwa.
Dziś jesteśmy prekursorami, a jednocześnie wytrwałymi organizatorami niezwykłych przemian. Wciąż mamy niedowiarków koło siebie – jest to naturalne, na co dzień panują tu wciąż trudne warunki do życia… Wciąż żywa jest narracja, która towarzyszy nam przy celebracjach Dnia Sąsiada: integracja mieszkańców, uświadamianie sobie, jak ważny jest Sąsiad, który mieszka obok, jak ważne są relacje, aby móc zadbać o swoją najbliższą okolicę – dzielnicę.
Ta pozytywna energia powoduje, że inicjujemy i realizujemy nowe pomysły (Ogród przyjaźni, realizacja kampanii społecznych, akcje na dzielnicy, kawiarenka sąsiedzka), a wszystko po to, aby pokazać, że można i że warto… dla lepszej jakości życia, dla godnych warunków do życia.
Działajmy dalej! Bądźmy aktywni! Bądźmy wrażliwi!
Ósma edycja Europejskiego Dnia Sąsiada przed nami! Dzięki wysiłkowi mieszkańców, wolontariuszy, zaprzyjaźnionych organizacji i instytucji nasze wspólne święto po raz kolejny odbędzie się w okolicach ulic Zamenhofa i Opata Hackiego w Gdyni Chyloni.
Chcesz zobaczyć jak to wygląda? Chcesz pomóc nam przy organizacji tego ważnego święta? – zgłoś się do nas:
- Klub Osiedlowy „Apteka” – w ramach projektu Centrum Aktywnego Mieszkańca, realizowanego przez Fundację Zmian Społecznych „Kreatywni”, finansowanego przez Miasto Gdynia
Źródło: Fundacja Zmian Społecznych "Kreatywni"