27 marca 2018 r. Great Place to Work® w Polsce ogłosił już po raz dziesiąty Listę Najlepszych Miejsc Pracy. W tym roku w dwóch kategoriach – firm średnich i dużych – wyróżniono 25 organizacji. Wśród firm średnich, zatrudniających poniżej 500 osób, liderem został Mercedes-Benz Bank, natomiast w kategorii firm dużych, zatrudniających powyżej 500 osób, pierwsze miejsce zajęło Cisco Poland.
W dziesiątej, jubileuszowej edycji konkursu udział wzięła rekordowa liczba firm. Do badania przystąpiło 113 organizacji, zatrudniających łącznie ok. 60 tysięcy pracowników. Wśród nich 43 firmy zdecydowały się na udział w badaniu po raz pierwszy. Dla ósemki debiutantów ta decyzja zaowocowała miejscem na Liście Najlepszych Miejsc Pracy. Pozostałych 17 laureatów to firmy, które już gościły na Liście w poprzednich edycjach, ale nie ustają w staraniach, aby tworzyć w swoich organizacjach środowisko pracy bazujące na szacunku i wzajemnym zaufaniu. „Z punktu widzenia lidera zaufanie jest decyzją o podjęciu konkretnego ryzyka w relacjach ze współpracownikami. Najlepsi z najlepszych z sukcesem podejmują to ryzyko, bo ich organizacje rządzą się przekonaniami, wartościami i zasadami, które są zapisane w DNA firmy i od których nie ma odstępstw.” – mówi Marzena Winczo-Gasik, szef zespołu Culture Audit© w Great Place to Work® w Polsce.
Na tegorocznej Liście na szczególną uwagę zasługuje wciąż niezwykle silna pozycja branży IT: w kategorii firm dużych 6 pierwszych miejsc należy do organizacji z tego sektora. W całym zestawieniu licznie reprezentowana jest także branża usług profesjonalnych oraz firm działających w sektorze handlu detalicznego (po 5 firm).
Z analizy wyników ankiety pracowniczej, które w standardzie badawczym Great Place to Work® wpływają w 2/3 na finalną ocenę firmy, ale także z danych ogólnopolskiego sondażu, wynika, że dla pozytywnej oceny miejsca pracy kluczowe znaczenie mają następujące aspekty: przeświadczenie, że firma prowadzona jest w etyczny i uczciwy sposób, poczucie, że kierownictwo dostrzega w pracowniku człowieka i że każdy jest traktowany jako pełnoprawny członek zespołu, bez względu na zajmowane stanowisko. Podczas gdy w firmach reprezentujących średnią krajową pozytywne oceny w kluczowych aspektach kształtowały się na poziomie od 49% do 55%, to w przypadku laureatów Listy Najlepszych Miejsc Pracy odsetek pozytywnych odpowiedzi wynosił 80% i więcej. „To porównanie pokazuje, że naszym laureatom udaje się trafiać w niekoniecznie oczywiste oczekiwania pracowników. Co więcej, takich oczekiwań nie da się spełniać prostym ruchem, jakąś powierzchowną ‘regulacją’ czy pustosłowiem. Taką fasadę pracownicy potrafiliby bardzo szybko zdemaskować. O skuteczności laureatów w trafianiu do serc pracowników niech świadczy fakt, że średnio 81% osób zatrudnionych w nagrodzonych w tym roku firmach jest gotowych potwierdzić, że ich firmy to ‘wspaniałe miejsca pracy’. Dla porównania, tylko 46% osób zapytanych przez nas w odrębnym ogólnopolskim sondażu potwierdziło, że ich firmy są ‘wspaniałe’.” – mówi Maria Zakrzewski, Prezes Zarządu Great Place to Work® w Polsce.
Pobierz
Źródło: Great Place to Work w Polsce