23. WATCH DOCS – nagrody oraz bezpłatna kolekcja player.pl [patronat ngo.pl]
Za nami weekend pełen emocji - poznaliśmy laureatów i laureatki konkursu głównego 23. edycji MFF WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie oraz laureatkę tegorocznej Nagrody Obywatelskiej im. Henryka Wujca.
Konkurs Główny
Nagrodę główną 23. WATCH DOCS otrzymał film „20 dni w Mariupolu”w reżyserii Mstyslava Chernova. Jurorzy uzasadniali: „postanowiliśmy nagrodzić film, który daje ważne świadectwo o masakrze, jakiej Rosja dokonała w Mariupolu, dopuszczając się tym samym jednej z najgorszych zbrodni wojennych 21. wieku. Film jest narzędziem walki z niesprawiedliwością i świadectwem mocy kina. Ukazuje dowody na to, że Rosja morduje ludność cywilną, czemu systematycznie zaprzecza. Postanowiliśmy uhonorować film będący przykładem mistrzowskiego rzemiosła, które wykracza daleko poza zwykłe dziennikarstwo. Film powstał w wyniku wspólnych starań twórców i bohaterów – lekarzy, wojskowych, funkcjonariuszy policji i zwykłych obywateli, aby to świadectwo dotarło do świadomości świata”.
Wyróżnienie w konkursie głównym otrzymał film „Matczyzna" w reżyserii Hanny Badziaki i Alexandra Mihalkovicha. „Krajobraz Białorusi jako przejmujące tło filmu, który ukazuje wytrwałość pragnącego pokoju społeczeństwa w obliczu konfliktu, który rzuca się na nie długim cieniem. Poprzez pryzmat wojny i brutalnej przemocy widzimy młodych mężczyzn zmuszanych do pójścia drogą, której sami nie wybrali” - czytamy w uzasadnieniu jury.
Zielony Konkurs
Statuetkę Zielonego Psa za najlepszy film w Zielonym Konkursie odebrali Fabiana Fragale i Jens Muehlhoff za film „Samotne dęby”. Jury konkursu podkreśliło, że film „jest świadectwem istoty dziennikarstwa, opowieścią o wnikaniu w zamkniętą i niedostępną społeczność, gruntownie i w zniuansowany sposób przedstawiający złożoność i nieoczywistość motywacji, postaw i dylematów grupy osób żyjących w lesie w Hambach; stawiający pytania o granice zaangażowania i granice wspólnoty”.
Z kolei wyróżnienie odebrał Frederik Subei, reżyser filmu „Nasz cały świat”, który, zdaniem jurorów: „podejmuje temat relacji rdzennej społeczności z otaczającym ich światem zewnętrznym oraz siły wspólnoty i determinacji, z jaką starają się chronić przyrodę”.
Nagroda Obywatelska im. Henryka Wujca
Ewa Kulik-Bielińska, dyrektorka Fundacji Batorego, została laureatką Nagrody Obywatelskiej im. Henryka Wujca, przyznanej po raz drugi przez organizacje walczące o prawa człowieka i działające na rzecz społeczeństwa obywatelskiego w Polsce, jako ich wyraz wdzięczności za szczególne wsparcie.
Nagroda Obywatelska im. Henryka Wujca przyznawana jest tym, którzy w wyjątkowy sposób wspierają osoby i organizacje działające na rzecz praw człowieka. To nagroda dla osób i instytucji, które wykazały się odwagą, empatią i zaangażowaniem we wsparcie aktywistów i aktywistek broniących praw człowieka w Polsce.
„Ewa Kulik-Bielińska jest rzeczniczką i obrończynią organizacji społecznych w Polsce i Europie, działa na rzecz dobrego prawa dla działalności społecznej i obywatelskiej, wspiera organizacje tworząc programy finansujące ich działania, a także angażuje się w inicjatywy i kampanie na rzecz demokracji, wolnych mediów i dobra wspólnego. – mówiła wygłaszająca laudację na cześć laureatki Karolina Dreszer-Smalec, prezeska OFOP. Helena Łuczywo, druga z laudatorek, która współpracowała z Ewą Kulik w czasach podziemnej „Solidarności”: „Ewa miała 24 lata, kiedy tuż po wprowadzeniu stanu wojennego stała się filarem solidarnościowego podziemia. W jej ręku było ukrywanie przywódców warszawskiej Solidarności, ich bezpieczeństwo i łączność ze światem. Współtworzyła TKK, czyli krajowe kierownictwo podziemia”.
Kapitułę Nagrody Obywatelskiej im. Henryka Wujca tworzą przedstawicielki i przedstawiciele: Funduszu Obywatelskiego im. Henryka Wujca - organizatora Nagrody, Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka - organizatora Festiwalu WATCH DOCS, Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, w ramach której działa inicjatywa "Nasz Rzecznik" oraz Amnesty International Polska.
Kolekcja specjalna na Player.pl
Przypominamy, że na portalu player.pl ruszyła specjalna, bezpłatna kolekcja WATCH DOCS. Znajdą się w niej najciekawsze filmy z poprzednich edycji festiwalu. Wśród nich: wstrząsająca relacja z Irlandii Północnej, gdzie ex-terroryści z IRA kontrolują rynek narkotykowej dilerki i dokumentalne śledztwo w sprawie agencji reklamowej wyspecjalizowanej w obsłudze dyktatorów. Filmy będzie można oglądać do końca roku.
Źródło: Helsińska Fundacja Praw Człowieka