Tegoroczne obchody 22. Święta Drzewa w Katowicach były okazją do posadzenia kolejnych drzew i krzewów w Ogrodzie Nauk, w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej oraz aktywnej edukacji ekologicznej najmłodszych mieszkańców. Wspólnie z dziećmi i młodzieżą oraz zaproszonymi gośćmi posadziliśmy w ogrodzie czeremchę zwyczajną, czarny bez i budleje Davida oraz zbudowaliśmy domki dla owadów zapylających. Podczas wydarzenia Klub Gaja wręczył nagrodę Czarodziejskiego Drzewa 2024, które otrzymało Przedszkole nr 6 w Zespole Szkół nr 5 w Katowicach. Wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Katowice Marcina Krupy.
„Święto Drzewa – łączy pokolenia” to hasło tegorocznej 22 edycji programu Klubu Gaja, który co roku 10 października, organizuje i inicjuje społeczne inicjatywy na rzecz sadzenia i ochrony drzew, zakładania terenów zieleni, opieki nad nimi oraz podejmowania lokalnych działań dla drzew. Od początku programu, sadzenie drzew łączy różne instytucje, środowiska, a także pokolenia stwarzając możliwość współpracy wokół wartości, jaką jest przyroda. W obchodach 22. Święta Drzewa w Katowicach w CINiB-owym Ogrodzie Nauk wzięli udział przedstawiciele CINiB-y i Uniwersytetu Śląskiego, uczniowie i uczennice z klasy 7b z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5 w Katowicach oraz przedszkolaki z Miejskiego Przedszkola nr 6, które w tym roku zostały laureatami nagrody Czarodziejskiego Drzewa 2024. Nagrodę otrzymały za całoroczną akcję poświęconą drzewom – zbieranie nasion drzew liściastych, sadzenie ich w przyszkolnej szklarni, opiekę nad młodymi sadzonkami, a następnie sadzenie młodych drzewek w ogrodzie przedszkolnym.
Pełnomocnik Dyrektora CINiB-y ds. Administracyjnych, Jan Siechowski, witając uczestniczki i uczestników wydarzenia, podkreślał, że wspólnie z Klubem Gaja CINiBA zasadziła już kilkanaście drzew w usytuowanym obok książnicy Ogrodzie Nauk. Przestrzeń ta służy czytelnikom i gościom biblioteki jako strefa relaksu, szczególnie w upalne letnie dni. Ten niewielki, ale ładny skrawek zieleni, w centrum miasta stanowi oazę dla owadów i ptaków.
Dr Katarzyna Wyszyńska, koordynator zespołu ds. promocji i organizacji wydarzeń w CINiB-ie, podziękowała Klubowi Gaja oraz uczestnikom Święta za wspólne, wieloletnie działania na rzecz środowiska naturalnego. Dodała, że w roku 2024 jest ich jeszcze więcej, dzięki możliwościom, jakie otwiera uzyskanie przez Katowice tytułu Europejskiego Miasta Nauki.
„Serdecznie witam w imieniu Uniwersytetu Śląskiego, który też ma swój wkład w Święto Drzewa. 10 lat temu założyliśmy aleję drzew polskich, którą tu widzicie. Tabliczki informacyjne przypisane są do każdego drzewa i wydziału uniwersytetu. Możecie poznać tutaj 15 gatunków rodzimych drzew. Nieopodal, wśród krzewów róż, możecie zobaczyć kłodę martwego drewna i zaobserwować, jak zmieniła się przez te 10 lat” – mówił dr hab. Mirosław Nakonieczny, profesor Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Barbara Jarza, koordynatorka Święta Drzewa w Miejskim Przedszkolu nr 6, powiedziała – „Nagrodę Czarodziejskiego Drzewa 2024 otrzymaliśmy za zeszłoroczne działania dla drzew, które są bardzo ważne dla naszej społeczności, dla całej ludzkości. Sami zebraliśmy nasiona drzew, by wyhodować z nich małe sadzonki, które potem posadziliśmy w naszym ogrodzie. W działania włączyli się także rodzice. Część sadzonek posadzili z dziećmi we własnych ogrodach. Dbamy o nasze młode drzewka. Staramy się chronić je przed zimą, owijając naturalnym materiałem – otuliną ze słomy. Zadbamy także o te drzewka, które posadziliśmy dzisiaj, bo nasze przedszkole znajduje się tuż obok i będziemy tutaj przychodzić”.
Podczas wydarzenia edukatorki i edukatorzy Klubu Gaja zaprosili także młodzież na warsztaty budowy domków dla dzikich zapylaczy. Trzy drewniane domki wypełnione m.in. trzciną, gliną i szyszkami zostały zamontowane wśród krzewów w Ogrodzie Nauk przed CINiB-ą. Grupa uczennic z klasy 7b, która pracowała razem, komentując warsztaty mówiła: Zuzia – „To bardzo fajna praca. Budujemy domek dla owadów, które także zapylają, pobierają nektar i pyłek. Będziemy tutaj przychodzić i obserwować czy go zasiedliły. Teraz przymocowujemy siatkę, by do domku nie mogły dostać się żadne szkodniki, jak na przykład ptaki, które mogą zjeść owady”. Ola, podkreślała – „Z budową domków poradziłyśmy sobie bardzo dobrze. Same wywierciłyśmy wszystkie otwory i skręciłyśmy elementy. Pomagałyśmy sobie. Dowiedziałyśmy się też sporo rzeczy o owadach i różnicach między pszczołami. Mamy nadzieję, że owadom spodobają się nasze hotele”; Ania, podsumowała – „Zrobiłabym to jeszcze raz!”.
Długofalowa współpraca Klubu Gaja z Miastem Katowice, Uniwersytetami Śląskim i Ekonomicznym w Katowicach, CINiB-ą przyczynia się do zazieleniania miasta i aktywnej edukacji ekologicznej mieszkańców, w szczególności najmłodszych, na temat ochrony środowiska i klimatu. Dziękujemy wszystkim uczestniczkom i uczestnikom 22. Święta Drzewa w Katowicach za zaangażowanie w zwiększanie różnorodności biologicznej i kontynuację tworzenia zielonej przestrzeni wokół BINiB-y!
- Święto Drzewa w Katowicach
Honorowy Patronat – Prezydent Miasta Katowice
Współpraca – Uniwersytet Śląski w Katowicach, CINiBA, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach