Nad nowym kształtem Funduszu Inicjatyw Obywatelskich w 2012 roku pracowały: zespół w Kancelarii Prezydenta oraz Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Debatowała też nad tym Rada Działalności Pożytku Publicznego. 4 grudnia doszło do spotkania na posiedzeniu RDPP, by odtąd wspólnie zastanawiać się nad przyszłością FIO.
Sprawa jest o tyle ważna, że po 2020 roku strumień pieniędzy z budżetu Unii Europejskiej płynących do Polski najprawdopodobniej się zmniejszy. W związku z tym decydujące może być np. to, czy uda się wprowadzić model rozliczania działalności organizacji pozarządowych za rezultaty, a nie fakturą, co mogłoby dokapitalizować III sektor w Polsce, zanim środków unijnych znacząco ubędzie.
Powtarzany jest często także postulat, by dla obecnego Funduszu Inicjatyw Obywatelskich stworzyć trwałą formułę na przyszłość – poza strukturami rządu. Taka ewentualność wchodzi jednak w grę dopiero po 2020 roku.
W przypadku pytań, wątpliwości lub trudności związanych z wypełnieniem ankiety, można kontaktować się z pracownikami Departamentu Pożytku Publicznego w MPiPS. Kwestie merytoryczne: Kamil Bobek, tel.: 22 693 48 00, mail: Kamil.Bobek@mpips.gov.pl, Filip Kołodziejski, tel.: 22 693 47 40, mail: Filip.Kolodziejski@mpips.gov.pl. Kwestie techniczne: Anna Panasiuk, tel.: 22 693 48 48, mail: Anna.Panasiuk@mpips.gov.pl.
Źródło: inf. własna (ngo.pl)