WOŚP: 20 milionów złotych na walkę z koronawirusem
W niedzielę 22 marca Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy złożyła zamówienie na 50 tysięcy Indywidualnych Pakietów Ochrony Biologicznej (IPOB). Zestawy te zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa lekarzy i personelu medycznego ratującego życie i zdrowie osób zarażonych koronawirusem. Fundacja przeznaczyła na ten zakup około 16 mln złotych.
Zarząd Fundacji zdecydował się pokryć koszt zakupu częściowo ze środków zebranych w roku 2019 w ramach 1% podatku, a częściowo - ze zbiórki 28. Finału WOŚP.
– Kiedy tylko polski system opieki zdrowotnej rozpoczął przygotowania do walki z koronawirusem, uruchomiliśmy wszystkie nasze kontakty i relacje ze światowymi producentami sprzętu i wyposażenia medycznego, by pomóc szpitalom w zaspokajaniu najbardziej palących potrzeb. Nie jest to łatwe w warunkach ogromnego popytu praktycznie na całym świecie, ale jako Fundacja przeznaczająca rocznie kilkadziesiąt milionów euro na zakup sprzętu dla szpitali, mamy bardzo silną pozycję negocjacyjną. Dzięki temu udało nam się w pierwszej kolejności pozyskać 150 łóżek na stanowiska OIOM, a teraz zaawansowany sprzęt laboratoryjny oraz najbardziej rozchwytywane zestawy ochrony osobistej. Na pewno nie jest to nasze ostatnie słowo, ponieważ uruchamiamy także specjalny fundusz interwencyjny i planujemy kolejne zakupy – mówi Lidia Niedźwiedzka-Owsiak, członek zarządu i dyrektor ds. medycznych WOŚP.
W skład każdego zestawu IPOB wchodzi kompletny kombinezon ochronny Tyvek Classic z dodatkowymi butami, panoramiczne gogle ochronne umożliwiające jednoczesne noszenie szkieł korekcyjnych, 2 pary rękawiczek nitrylowych Supreno, maska o właściwościach ochronnych w klasie P3 z filtrem mechanicznym i zaworem oddechowym, posiadająca certyfikat wyrobu medycznego oraz worek na odpady medyczne. Konfiguracja zestawu pozwala na pełne zabezpieczenie jednej osoby na czas wykonywania swoich obowiązków w kontakcie z potencjalnie chorobotwórczymi mikroorganizmami. Najważniejszym elementem całego zestawu jest unikalna półmaska ochronna 3P.
Dostawa zamówionego wyposażenia powinna nastąpić maksymalnie w ciągu kilkunastu dni. Fundacja WOŚP natychmiast rozpocznie dystrybucję pakietów do kilkudziesięciu ustalonych wspólnie z Ministerstwem Zdrowia placówek medycznych będących na pierwszej linii walki z koronawirusem.
Dodatkowym urządzeniem, którego zakupu w przyspieszonym trybie dokonuje Fundacja, jest specjalistyczny analizator laboratoryjny, pozwalający wykonywać testy na koronawirusa. Urządzenie zostanie przekazane do Centralnego Laboratorium Badań Genetycznych w Onkologii Dziecięcej ONCOLAB im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Łodzi. Laboratorium to zostało właśnie włączone do sieci laboratoriów wykonywujących testy na koronawirusa. Zakupiony sprzęt zwiększy wydajność placówki i pozwoli na analizowanie większej ilości próbek.
WOŚP poinformowała także o stworzeniu funduszu interwencyjnego skierowanego do partnerów biznesowych Fundacji oraz przedsiębiorstw chcących zaangażować się w walkę z koronawirusem. Fundusz ma na celu finansowanie kolejnych zakupów sprzętu oraz wyposażenia medycznego dla placówek medycznych walczących z epidemią. Fundacja nie planuje jednak uruchomienia zbiórki społecznej – na tę chwilę fundusz oparty ma być wyłącznie na darowiznach firm.
Fundacja wcześniej zdecydowała o zakupie dla wsparcia walki z koronawirusem 150 specjalistycznych łóżek szpitalnych na stanowiska intensywnej opieki medycznej o wartości blisko 4 mln złotych. Fundacja otrzymała już z Ministerstwa Zdrowia propozycję placówek, do których trafić mają zakupione łóżka. Mają być one dostarczone do końca kwietnia.
W sumie całość zaangażowania Fundacji w walkę z epidemią koronawirusa wynosi na ten moment blisko 20 milionów złotych.
Źródło: Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy