W tym roku organizacja Integracja obchodzi 20-lecie istnienia, datowane od wydania pierwszego numeru wyjątkowego magazynu, jakim jest dwumiesięcznik „Integracja”, który powstał z inicjatywy Piotra Pawłowskiego.
2014 rok będzie mijał pod znakiem obchodów Jubileuszu całej organizacji i hasłem: „Więcej nas łączy, niż dzieli”.
6 maja br. rozpoczyna się dystrybucja długo oczekiwanego nowego numeru magazynu „Integracja”, wydawanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji. „Integracja” to pierwsze w Polsce pismo o niepełnosprawności, które najpierw wydawane było jako 8-stronnicowy czarno-biały biuletyn, aby w ciągu kilku lat przekształcić się w profesjonalne medium, w pełni poświęcone niepełnosprawności, ale skierowane nie tylko do osób z niepełnosprawnościami.
Magazyn „Integracja” obecnie ukazuje się jako 60-stronnicowy bezpłatny dwumiesięcznik w nakładzie 30 tys. egzemplarzy.
W numerze 1/2014 Czytelnicy znajdą m.in. pierwszą część jubileuszowego cyklu Integracji, zatytułowaną „Tak było… tak jest”, a przy niej konkurs na zdjęcie 20-lecia (z cennymi nagrodami); materiał o rodzinach zastępczych z dziećmi z niepełnosprawnością; prezentację jednego dnia z życia doświadczonej pani oligofrenopedagog, uczącej dzieci w ich domach w małych miejscowościach na Mazowszu, zapowiedź supernowoczesnego dostosowywania samochodu dla byłego panczenisty, niemal całkowicie sparaliżowanego po niefortunnym skoku do wody; opowieść o 60-letnim twórcy, a obecnie studencie szkoły artystycznej, który osiem lat temu był w śpiączce po wypadku w górach, a także osobiste ostatnie pożegnanie malarza i poety Ireneusza Betlewicza, wieloletniego autora „Integracji”.
Jak w każdym numerze na Czytelników czeka też porcja informacji z kraju i ze świata, propozycje ciekawych książek i stron WWW oraz artykułów w czasopismach środowiska.
Dzieje magazynu „Integracja” to fragment historii i element działań podejmowanych przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji i Fundację Integracja na rzecz wyrównywania społecznych szans osób z niepełnosprawnościami, kształtowania świadomości obywatelskiej oraz integracji społecznej.
Źródło: Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji