Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie już wkrótce [patronat ngo.pl]
Zbliża się jubileuszowa, 20. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie. Jeden z najstarszych i największych festiwali filmów o prawach człowieka na świecie tym razem ze względu na pandemię odbędzie się wyłącznie on-line.
Od 4 do 13 grudnia, na platformie mojeekino.pl, będziemy mogli zobaczyć najważniejsze i najnowsze dokumenty składające się na program 20. edycji festiwalu (cena biletu na pojedynczy seans to 9 złotych), a od 14 grudnia na vod.pl pojawią się starannie wyselekcjonowane najlepsze dokumenty z poprzednich edycji WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Te filmy będzie można oglądać bezpłatnie, do 30 grudnia.
W centrum programu tegorocznej edycji znalazła się tradycyjnie sekcja konkursowa, w której rywalizuje dziewięć tytułów z całego świata. Obok konkursu zobaczymy wybór filmów dotyczących propagandy tworzonej przez wielkie korporacje (sekcja „Dyskretny urok propagandy”), retrospektywę poświęconą ekologii i zmianom klimatu w kontekście praw człowieka, a także zestaw nowych, znakomitych dokumentów amerykańskich.
W programie są również: sekcja „Chcę zobaczyć” – panorama współczesnego dokumentu zaangażowanego, w której znalazły się filmy poruszające kwestie znajdujące się obecnie w centrum uwagi obrońców praw człowieka na świecie, sekcja „Nowe filmy polskie” oraz krótkometrażowe dokumenty prezentowane w sekcji „Na krótko”. Nie zabraknie także przeglądu dokumentów Kazuhiro Sody – tegorocznego laureata Nagrody im. Marka Nowickiego, przyznawanej przez Zarząd Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka za wybitne osiągnięcia w ukazywaniu praw człowieka w filmie.
Zaczynamy odliczanie i ujawniamy pierwsze tytuły tegorocznej edycji!
Podczas 20. WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie odbędzie się polska premiera nowego filmu utytułowanego szwedzkiego mistrza dokumentu – Fredrika Gerttena: „Złota trucizna”. To niezwykła historia południowoafrykańskich kopalni, w których wydobyto jedną trzecią znanych ludzkości zasobów złota. Cena tego kruszcu jest jednak wyższa niż wskazują światowe notowania: toksyczne odpady – produkt uboczny „gorączki złota” w RPA – do dziś powodują niewyobrażalne szkody w lokalnych społecznościach.
Zobaczymy też m.in. nowy dokument Mayi Zinshtein, autorki słynnego filmu o izraelskich ultrasach i ich politycznych powiązaniach („Czyści”, oryg. tyt.: Forever Pure). „Przyjdź Królestwo Twoje” opowiada z kolei o niebezpiecznych związkach polityki i religii, ponad wyznaniami, w ramach sojuszu chrześcijańskich kaznodziejów z Południa USA i izraelskiej prawicy.
„Tylko diabeł żyje bez nadziei” Magnusa Gerttena to z kolei dokumentalny thriller, pełen niespodziewanych zwrotów akcji. W rolach głównych: uzbeccy agenci, rzekomi terroryści i bohaterka, która rzuca wyzwanie wszechwładnej dyktaturze.
Brytyjski „Dom filmowca” w reżyserii Marca Isaacsa to zabawny, ale i skłaniający do refleksji dokument, którego twórca umiejętnie zaciera granice między prawdą i fikcją, stawiając fundamentalne pytania o granice zaangażowania artysty w swoje dzieło i jego odpowiedzialność za losy bohaterów.
W programie festiwalu znajdą się także m.in.: irański film „Cienie bez słońca”, reż. Mehrdad Oskouei, (Nagroda Srebrnego Rogu na tegorocznym Krakowskim Festiwalu Filmowym), przedstawiający wstrząsające historie nastolatek odsiadujących w teherańskim więzieniu wieloletnie wyroki za najcięższe przestępstwa oraz „Zwyczajny kraj” – wyjątkowy dokument Tomasza Wolskiego zmontowany z archiwalnych materiałów operacyjnych milicji i służb bezpieczeństwa PRL.
Kolejne szczegóły dotyczące programu festiwalu już wkrótce na stronie www.watchdocs.pl.
Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie to jeden z największych na świecie festiwali filmowych poświęconych podstawowym prawom jednostki. Poza międzynarodowym grudniowym festiwalem w Warszawie WATCH DOCS to także festiwal objazdowy w ponad 30 polskich miastach, projekt WATCH DOCS Zrób to sam, WATCH DOCS Białoruś oraz FUTURE DOCS – platforma współpracy dokumentalistów z obrońcami praw człowieka. Festiwal organizuje Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Mecenasami wydarzenia są miasto stołeczne Warszawa, Open Society Foundations, PISF, Nordycka Rada Ministrów, Parlament Europejski, Ambasada Królestwa Niderlandów i Ambasada USA.
Źródło: Helsińska Fundacja Praw Człowieka