Młodzi wolontariusze z Żor namówili radnych do podpisania deklaracji przeciwko mowie nienawiści. W Bytomiu gimnazjaliści zorganizowali dla dzieciaków bajkową grę terenową. W Tychach uczniowie namalowani mural solidarności z osobami z zespołem Downa. Początek wakacji to dobry moment na podsumowania w wolontariacie szkolnym. A dzieje się naprawdę dużo!
Za nami dwie edycje gry Polichrom dla szkolnych klubów wolontariatu z województwa śląskiego. Jej organizatorem jest Regionalne Centrum Wolontariatu w Katowicach. O co chodzi? – Polichrom to nie gra komputerowa czy planszowa – wyjaśnia Milena Skupień, animatorka wolontariatu. – Wolontariusze w trakcie roku szkolnego otrzymywali misje i wyzwania, wszystkie w jakiś sposób związane z wolontariatem. A całość ubraliśmy w fabułę, w której pomnażaliśmy pozytywny pierwiastek – Polichrom i zwalczaliśmy Monochrom. Fabułę, zadania oraz aktualny ranking uczestnicy mogli znaleźć na stronie
www.polichrom.pl.
Pierwsza edycja Polichromu trwała od grudnia 2014 do czerwca 2015. Druga rozpoczęła się w październiku 2015 i niedawno dobiegła końca. W grze wzięło udział ok. 40 szkolnych klubów wolontariatu z całego województwa.
Z jakimi zadaniami mierzyli się młodzi wolontariusze? Realizując misje, organizowali akcje międzypokoleniowe, antydyskryminacyjne i proekologiczne. W ramach wyzwań m.in. nagrywali krótkie filmiki, szukali w swojej okolicy aktywnych seniorów, tańczyli przeciwko przemocy.
Efekty robią wrażenie. W ciągu czternastu miesięcy trwania gry w wolontariat zaangażowało się ponad tysiąc wolontariuszy z całego województwa. Udało im się zorganizować około stu osiemdziesięciu akcji!
Polichrom to jeden z pierwszych przykładów wykorzystania mechanizmu grywalizacji w wolontariacie. – Zaczęło się od badań, które przeprowadziliśmy w katowickich szkołach – wspomina Milena Skupień. – Okazało się, że wielu uczniów ma jakieś doświadczenia w wolontariacie, ale nie można mówić o czymś, takim jak „moda na wolontariat”. Z drugiej strony młodzież wskazywała, że atrakcyjniejszy od wolontariatu stałego jest dla nich wolontariat akcyjny, a w wolontariacie szukają nie tylko działań na rzecz innych, ale elementów zabawy. Dlatego zaprosiliśmy do współpracy specjalistów od gier i grywalizacji.
Filmy z wybranych akcji szkolnych klubów wolontariatu na
Youtubie
Wolontariat? Gram w to! 40 inspirujących akcji szkolnych klubów wolontariatu –
publikacja
Dwie pierwsze edycje gry Polichrom były realizowane w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG. Trzecia – w ramach projektu Gra w wolontariat" – dofinansowana ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.