15 lat temu, 9 lutego 2006 roku, rozpoczęła się historia Fundacji Hasco-Lek. W trakcie tego czasu wspólnie z wolontariuszami zrealizowaliśmy wiele różnorodnych projektów, które niosły pomoc najbardziej potrzebującym. Od chwili powstania Fundacji udzieliliśmy wsparcia aż 458 razy na łączną kwotę 2 500 488,11 złotych i wciąż nie ustajemy w naszych działaniach!
Początek
Choć Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej Hasco-Lek S.A. od początków swojej działalności zaangażowane jest w działalność społeczną i charytatywną, to historia Fundacji Hasco-Lek oficjalnie rozpoczęła się 9 lutego 2006 roku. Powołana z inicjatywy pracowników firmy i jej Zarządu, była jedną z pierwszych fundacji korporacyjnych na Dolnym Śląsku. Główną ideą, która ostatecznie przyczyniła się do jej powstania była chęć mądrego niesienia pomocy – w jak najbardziej efektywny i transparenty sposób. Ze względu na niezwykłą dynamikę rozwoju nowo powstałej Fundacji jej ówczesny Zarząd podjął decyzję o tym, by na czele inicjatywy stanęła Agnieszka Han, która pełni funkcję Prezesa nieustannie aż do dziś.
Działalność
Wszelkim działaniom Fundacji przyświeca ustanowiona 15 lat temu misja: umożliwianie wszechstronnego rozwoju oraz stwarzanie nowych możliwości osobom potrzebującym poprzez niesienie wsparcia finansowego i rzeczowego, zwłaszcza w obszarach największych niedostatków pomocy.
Projekty Fundacji skupiają się głównie w czterech obszarach:
- otaczanie opieką dzieci,
- pomoc w pokonywaniu barier,
- działanie na rzecz rozwoju edukacji i młodych talentów,
- wsparcie ochrony zdrowia.
Co dokładnie udało nam się zrobić w ciągu tych 15 lat?
- Rozpoczęliśmy kampanię marketingu społecznego „Pomagam? Naturalnie!”, w ramach której 3% dochodu ze sprzedaży wyrobów z serii NaturKaps przekazywane jest na rzecz podopiecznych Fundacji.
- Zrealizowaliśmy projekty dla osób niewidomych i słabowidzących, między innymi przyczyniliśmy się do budowy ścieżki z audiodeskrypcją we wrocławskim ZOO oraz umożliwiliśmy poznanie współczesnego kina widzom z niepełnosprawnością wzroku i słuchu.
- Umożliwiliśmy zakup aparatów słuchowych osiemdziesięciorgu dzieciom.
- Dwukrotnie wsparliśmy pokaz mody z udziałem osób z niepełnosprawnościami „It’s my time”.
- Organizowaliśmy autorskie warsztaty farmaceutyczne na rzecz społeczności lokalnych oraz okolicznych szkół.
- Angażowaliśmy się w liczne projekty edukacyjne – byliśmy partnerem przedsięwzięć takich jak Polska Akademia Dzieci w Dolnośląskiej Szkole Wyższej, Ogólnopolska Olimpiada Kreatywności „Destination Imagination” oraz kampania „Zaczytane Biblioteki”.
- Uczestniczyliśmy w tworzeniu tłumaczeń do materiałów edukacyjnych z biologii oraz medycyny i ochrony zdrowia w ramach „Khan Academy po polsku”.
- Przekazaliśmy nagrody dla wybitnie uzdolnionych absolwentów Wydziału Farmacji Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
- Od 2019 realizujemy program wsparcia sportowców z niepełnosprawnościami – wspieramy sportowców indywidualnych, jak i klub Wrocławski Klub Sportowy Niesłyszących „ŚWIT”.
- Objęliśmy szerokim wsparciem podopiecznych Zakładu Leczniczo-Opiekuńczego
w Piszkowicach. - Sfinansowaliśmy letni wypoczynek oraz wycieczki edukacyjne dla niepełnosprawnych dzieci z różnych placówek i ośrodków.
- Wspieramy w rehabilitacji pracowników Grupy Hasco oraz ich dzieci.
- Zaangażowaliśmy się w akcję „Pomaganie mamy w DNA”, w ramach której zaopatrzyliśmy wiele instytucji w środki ochrony osobistej, wspierając je tym samym w walce z pandemią koronawirusa.
„Przyjaźń jest jedynym spoiwem, które kiedykolwiek utrzyma świat razem”
Idea długoterminowej współpracy, którą staramy się pielęgnować, sprawiła, że wielu podopiecznych naszej Fundacji to osoby, z którymi znamy się od lat. Wzajemna pomoc, zrozumienie oraz radość z wspólnych dużych i małych sukcesów wpłynęły na to, że nasze relacje są bardzo bliskie.
W gronie przyjaciół Fundacji znajdują się wybitni sportowcy: parakolarz i zwycięzca Pucharu Świata 2016 w kolarstwie ręcznym Rafał Mikołajczyk; pływak, medalista mistrzostw Polski i zawodów międzynarodowych Alan Ogorzałek; złota medalistka Mistrzostw Europy w parakajakarstwie Katarzyna Kozikowska; parapływaczka, srebrna oraz brązowa medalistka Igrzysk Paraolimpijskich, Mistrzyni Świata i Europy w pływaniu Oliwia Jabłońska; parakajakarz, Mistrz Paraolimpijski w kajakarstwie z Rio de Janeiro 2016, brązowy medalista Mistrzostw Świata Jakub Tokarz oraz Kamila Kubas - brązowa medalistka Igrzysk Paraolimpijskich w parakajakarstwie z Rio de Janeiro 2016.
Do grona należą również Lucyna Kornobys – wielokrotna multimedalistka Mistrzostw Świata i Europy, rekordzistka świata w pchnięciu kulą, rzucie oszczepem i dyskiem oraz Marta Piotrowska - lekkoatletka w dyscyplinie skok w dal, brązowa medalistka Mistrzostw Świata w Dubaju w 2019 roku.
Fundacja wspiera również Roberta Wyderę - parakanadyjkarza i reprezentanta kraju w siatkówce na siedząco. To właśnie te wyjątkowe relacje, chwile radości i uśmiechy na twarzach naszych przyjaciół są tym, z czego jesteśmy najbardziej dumni.
Wolontariusze
Tak jak wolontariusze przyczynili się do jej powstania, tak Fundacja Hasco-Lek znacząco przyczyniła się do rozwoju programu wolontariatu pracowniczego w Grupie Hasco. Realizacja wszystkich naszych działań nie byłaby możliwa gdyby nie zaangażowanie Pracowników i Wolontariuszy, którzy od lat dokładają do nich swoją cegiełkę. To właśnie dzięki nim możemy wspólnie z naszymi podopiecznymi każdego dnia udowadniać, że nie ma rzeczy niemożliwych.
Dziękujemy, że od 15 lat jesteście z nami!
Źródło: Fundacja "HASCO-LEK"