Sympozjum poświęcone historii Słupskich Kolei Powiatowych odbyło się 04.11.2022 roku w Starostwie Powiatowym w Słupsku.
Historia Słupskich Kolei Powiatowych
Kustosz słupskiej Izby Historii Kolei - Edward Kasierski - przedstawił historię infrastruktury kolejowej powiatu słupskiego. Uczestnicy sympozjum z wielkim sentymentem obejrzeli archiwalne zdjęcia dawnych linii kolejowych, dworców i zajezdni. Emocje i wzruszenie było zrozumiałe, gdyż wielu spośród uczestników spotkania w Słupskim Starostwie całe swoje zawodowe doświadczenie łączyło właśnie z koleją. Tym większy żal, że o wielu elementach prezentowanych podczas wystąpienia Edwarda Kasierskiego należy dziś mówić w czasie przeszłym.
Korzybie - przystanek kultura
Nie wszystko zostało utracone. Przykładem jest zaprezentowana przez Danutę Srokę z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku historia kolejowego budynku w Korzybiu, gdzie urządzono bibliotekę. Kolej na książki - ciekawa i potrzebna mieszkańcom inicjatywa pozwoliła także na zachowanie choćby części dawnej infrastruktury kolejowej naszego regionu.
Izba Historii Kolei
Pasjonaci i kolekcjonerzy stworzyli w Słupsku niezwykły zbiór kolejowych pamiątek. Opowiadał o tym współtwórca Izby - Ryszard Nikitiuk. Twórcy słupskiej Izby Historii Kolei, która przez 10 lat mieściła się w starej kamienicy przy ulicy Wojska Polskiego zgromadzili eksponaty związane z kolejnictwem, dając im "drugie życie". Przez lata miejsce to było odwiedzane przez mieszkańców miasta, uczniów i studentów, a także turystów przyjeżdżających do Słupska. Zmiana przeznaczenia kamienicy wymusiła na kustoszach IHK konieczność przeprowadzki. Pomagali wolontariusze i przyjaciele. Obecnie trwają przygotowania do otwarcia IHK w nowej lokalizacji przy ulicy Filmowej 2.
Komunikacja publiczna
Zagadnienia związane z komunikacją publiczną z bardziej ogólnej perspektywy przedstawił ekspert w tej dziedzinie, Prezes PKS Słupsk - Piotr Rachwalski. Jego wystąpienie było zwieńczeniem panelu konferencyjnego sympozjum. Podczas spotkania w Starostwie nie zabrakło również czasu na rozmowy przy kawie, wspomnienia i opowieści z życia kolejarzy.
Nagranie
Zdjęcia oraz montaż filmu z sympozjum zrealizowała Fundacja Imperio w ramach projektu "Z Wami dla Was" sfinansowanego ze środków Narodowego Instytutu Wolności ze środków Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich PROO na lata 2018-2030.
Źródło: Fundacja Imperio