13. wiosenna edycja Helpers’ Generation – czas start! Studenci ruszają z akcjami rejestracji potencjalnych dawców szpiku
Studenci już nie raz udowodnili, że pomoc mają zapisaną w genach! Podczas dotychczasowych, trzynastu edycji projektu HELPERS’ GENERATION, zorganizowali łącznie 1390 akcji rejestracji, podczas których do bazy potencjalnych dawców szpiku Fundacji DKMS dołączyło aż 133 655 osób, a ponad 1000 z nich oddało cząstkę siebie potrzebującemu pacjentowi. W wiosennej odsłonie projektu studenci ponownie połączą siły w poszukiwaniu „bliźniaków genetycznych” dla chorujących na nowotwory krwi! Od 4 do 10 kwietnia, na 46 uczelniach w Polsce, odbędą się akcje rejestracji, które łączy wspólny cel – walka z nowotworami krwi!
Projekt dający szansę na życie
HELPERS’ GENERATION to projekt zainicjowany przez Fundację DKMS, który od 2013 zrzesza studentów w całej Polsce wokół idei dawstwa szpiku. Każdego roku na uczelnianych korytarzach pojawiają się stanowiska, na których studenci nie tylko rejestrują potencjalnych dawców szpiku, ale również edukują i uświadamiają innych, jak niewiele trzeba zrobić, by uratować komuś życie. Dzięki zaangażowaniu studentów, od początku trwania projektu udało się zorganizować niemal 1,5 tys. Dni dawcy szpiku na uczelniach w całej Polsce!
Każdy ze studenckich liderów, zanim przystąpi do akcji na swojej uczelni, bierze udział w warsztatach organizowanych przez Fundację DKMS. Podczas nich uczestnicy zdobywają wiedzę na temat dawstwa szpiku, ale także praktyczne umiejętności, które będą mogli wykorzystać w przyszłości, tj.: organizacja i promocja wydarzeń, komunikacja w Social Mediach czy zarządzanie projektami.
Potencjalni dawcy w województwach
Podczas 1390 akcji rejestracji, przeprowadzonych przez studentów w całej Polsce, do bazy Fundacji DKMS dołączyło łącznie 133 655 potencjalnych dawców szpiku.
Liczba osób zarejestrowanych w ramach dotychczasowych edycji projektu w poszczególnych w województwach prezentuje się następująco:
Zarejestrowałam się i zostałam dawcą
Fundacja DKMS świętuje już 10 000 dawców faktycznych ze swojej bazy, którzy oddali cząstkę siebie innej osobie! Ponad 10 proc. z nich stanowią dawcy faktyczni, którzy zarejestrowali się podczaj studenckiej akcji. Wśród nich jest Jola Rakowska, której krwiotwórcze komórki macierzyste dały szansę na życie kobiecie z Niemiec.
„Zarejestrowałam się w bazie Fundacji DKMS w 2019 roku, podczas akcji na Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Około pół roku później zadzwonił do mnie telefon z fundacji. Podczas rozmowy usłyszałam, że mogę dać komuś szanse na życie, że to właśnie mojej pomocy ktoś potrzebuje” – wspomina Jola Rakowska, dawczyni faktyczna.
„Podczas rozmowy wytłumaczono mi metody oddania krwiotwórczych komórek macierzystych – w moim przypadku pobranie odbyło się metodą z talerza kości biodrowej. Po zabiegu otrzymałam kolejny telefon, tym razem z informacją, że moim „bliźniakiem genetycznym” jest kobieta z Niemiec. Nie pamiętam, czy zaraz po donacji miałam jakieś myśli, ale teraz cieszę się, że ktoś – dzięki mojej decyzji – ma nadzieję na przyszłość” – mówi Jola.
„Tym, którzy być może wahają się lub obawiają samej procedury oddania, powiem coś być może banalnego – nie ma czego się bać! Podczas samego pobrania byłam pod narkozą, a później, oprócz trzydniowego lekkiego „ciągnięcia” na dole pleców, nie miałam, żadnych problemów. To lekka niedogodność w zamian za czyjąś szansę na zdrowie i życie” – dodaje dawczyni faktyczna.
4 pytania do studenckiej liderki
W wiosennej edycji projektu udział weźmie 72 studenckich liderów, a jedną z liderek jest Kinga Pastucha – studentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Jak wygląda rejestracja?
„Po dotarciu na stanowisko Fundacji DKMS wolontariusz wręczy nam kopertę z zestawem rejestracyjnym. Zamieszczona w nim instrukcja przekieruje nas do krótkiego filmu instruktażowego, a pytania, dotyczące m.in. wieku, obywatelstwa oraz stanu zdrowia pozwolą nam stwierdzić, czy możemy się zarejestrować. Jeżeli ankieta wstępna przebiegnie pomyślnie, pozostanie nam jedynie wypełnienie formularza rejestracyjnego, pobranie wymazu z wewnętrznej strony policzka i zaklejenie koperty. Następnie nasze próbki trafią do laboratorium, w którym zostaną przebadane, i w ciągu ok. trzech miesięcy dostaniemy informację o tym, że zostaliśmy potencjalnym dawcą szpiku, oraz otrzymamy kartę dawcy. I to wszystko!” – mówi Kinga Pastucha, liderka `13. edycji projektu.
Z jakim największym mitem, dotyczącym dawstwa szpiku, spotkałaś się dotychczas?
„Myślę, że to historie o szpiku pobieranym z kręgosłupa. W rzeczywistości szpik pozyskiwany jest z talerza kości biodrowej. Ta metoda stosowana jest w około 10% wszystkich pobrań, a aż 90% donacji odbywa się za pomocą pobrania krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi obwodowej, czyli procedury, przypominającej oddanie krwi. Projekt HELPERS’ GENERATION to doskonała okazja do tego, żeby z takimi mitami się rozprawiać” – tłumaczy Kinga Pastucha.
Co powiedziałabyś osobom, które być może jeszcze wahają się, czy zostać potencjalnym dawcą szpiku?
„Jesteśmy w trakcie świętowania osiągnięcia ogromnej liczby faktycznych dawców szpiku – 10 000! Ta liczba robi wrażenie. Warto wyobrazić sobie, ile mogłaby wynosić, jeżeli każda osoba spełniająca kryteria figurowałaby w bazie. Jeżeli do nas dołączysz, ta liczba może się zwiększyć o jedną, wyjątkową historię” – dodaje Kinga.
Kto może zostać potencjalnym dawcą szpiku?
„Potencjalnym dawcą szpiku może zostać każda ogólnie zdrowa osoba, pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, nieposiadająca znacznej nadwagi i mieszkająca na stałe w Polsce” – tłumaczy Kinga.
Przyjdź i zarejestruj się – możesz uratować komuś życie!
Na 46 uczelniach w całej Polsce, od 4 do 10 kwietnia, studenci będą rejestrować potencjalnych dawców szpiku. Lista uczelni, na których odbędą się akcje, znajduje się na stronie: www.dkms.pl/dzialaj/kalendarz-wydarzen.
Więcej informacji o Fundacji DKMS: www.dkms.pl.
Źródło: Fundacja DKMS