To był maj… Dokładnie początek maja - 1 maja 2004 roku Polska wstąpiła do Unii Europejskiej wraz z dziewięcioma innymi państwami Europy Środkowo-Wschodniej. Było to największe rozszerzenie w historii Wspólnoty. Od tej pory możemy korzystać ze wsparcia oferowanego przez Wspólnotę oraz brać udział w podejmowaniu decyzji na szczeblu instytucji unijnych.
Główne korzyści – Fundusze Europejskie
Większość osób zapytana o korzyści czerpane przez nasz kraj z członkostwa w Unii Europejskiej bez wahania odpowiada – Fundusze Europejskie. To dzięki nim i Programom Operacyjnym budowane są drogi, modernizowane dworce kolejowe, realizowane projekty zapobiegające wykluczeniu społecznemu czy wspierane podmioty gospodarcze dążące do rozwoju i tworzenia innowacji. W obecnej perspektywie budżetowej na lata 2014-2020 Polska otrzymała 72,9 mld euro – najwięcej ze wszystkich państw członkowskich UE.
Jak Polska wykorzystuje te fundusze? Jesteśmy na półmetku tej perspektywy, więc do podsumowań jeszcze daleko, ale możemy przytoczyć dane z poprzedniej na lata 2007-2013, która zagwarantowała Polsce 68 mln euro. Dzięki niej wybudowano w Polsce 10 764 km dróg, zakupiono lub zmodernizowano 2 380 sztuk taboru komunikacji miejskiej, powstało 323 901 miejsc pracy czy 146 672 dzieci w wieku od 3 do 5 lat zostało objętych edukacją przedszkolną.
W związku z tym, że w obecnej perspektywie Polska otrzymała jeszcze więcej pieniędzy – choć zmieniły się niektóre cele Programów Operacyjnych – efekty powinny być równie imponujące.
Polacy w instytucjach UE
Jesteśmy członkiem Unii Europejskiej, więc bierzemy aktywny udział w decyzjach podejmowanych przez Wspólnotę – zarówno tych dotyczących życia obywateli Unii jak i działań podejmowanych przez UE na arenie międzynarodowej. Mamy swoich przedstawicieli we wszystkich instytucjach między innymi w Komisji Europejskiej, Radzie Unii Europejskiej czy Parlamencie Europejskim.
W Parlamencie Europejskim na 451 posłów zasiada aż 50 przedstawicieli Polski. Ilość obywateli, którą możemy wybrać w wyborach do Parlamentu Europejskiego jest proporcjonalna do ilości mieszkańców w danym państwie członkowskim. Parlament Europejski jest instytucją szczególnie ważną ponieważ decyzje przez niego podejmowane mają bezpośredni wpływ na nasze życie.
Natomiast w Komisji Europejskiej nasza przedstawicielka pełniąca rolę Komisarza – Elżbieta Bieńkowska odpowiada za rynek wewnętrzny, przemysł, przedsiębiorczość oraz małe i średnie przedsiębiorstwa. To jeden z najważniejszych resortów odpowiedzialny za ukończenie tworzenia jednolitego rynku towarów i usług, znalezienie nowych źródeł wzrostu gospodarczego i zatrudnienia. Komisarz jest również przedstawicielem Unii Europejskiej do spraw małych i średnich przedsiębiorstw.
Ponadto oprócz standardowych funkcji zagwarantowanych prawem Unii Europejskiej nasz rodak – Donald Tusk – pełni funkcję przewodniczącego Rady Europejskiej – jeszcze nigdy Polak nie pełnił tak wysokiego stanowiska w Unii Europejskiej.
Praca za granicą i inne swobody rynku wewnętrznego
Swobody rynku wewnętrznego dostępną są dla każdego obywatela Unii Europejskiej, w tym oczywiście również dla obywateli Polski. Rynek wewnętrzny to obszar bez granic wewnętrznych na którym występuje swoboda przepływu osób, usług, towarów i kapitału. Polacy najchętniej korzystają ze swobodnego przepływu osób zarówno w wymiarze podróżowania, jak i podejmowania pracy za granicą.
Możliwość podejmowania zatrudnienia za granicą daje nam szansę na zdobycie międzynarodowego doświadczenia, poznania innych kultur i obcowania w zróżnicowanym środowisku.
Więcej informacji nie tylko w biurze
Osoby mające pytania dotyczące Unii Europejskiej mogą zwrócić się z nimi bezpośrednio do Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct-Wrocław, który ma swoją siedzibę we Wrocławskim Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych Sektor 3.
Ponadto PIE Europe Direct-Wrocław często bierze udział w wydarzeniach organizowanych na terenie Wrocławia i nie tylko, tworząc stoiska informacyjne. W najbliższym czasie będzie można nas spotkać na Pierwszym Wrocławskim Kongresie Organizacji Pozarządowych, który odbędzie się 9 czerwca br. na terenie Zajezdni przy ul. Legnickiej 65.