11 zadań z okazji 11 lat Polski w Unii Europejskiej
Pierwszego maja 2004 roku Polska dołączyła do Unii Europejskiej. W tym roku mija 11 rok polskiego członkostwa. Poniżej Fundacja Schumana punktuje kluczowe wyzwania stojące przed wspólną Europą.
– Fundacja Schumana wybrała 11 tematów, które dzisiaj mają znaczenie w polityce europejskiej i globalnej. Każdy z tych punktów jest w istocie lekcją do odrobienia przez polskich i europejskich przywódców. – mówi Anna Radwan, prezes Fundacji Schumana. – Trudna sytuacja międzynarodowa nakłada bardziej niż dotychczas potrzebę określenia wyzwań i planu zmierzenia się z nimi. Jest to praca domowa dla wszystkich kandydatów w zbliżających się wyborach prezydenckich oraz parlamentarnych, które odbędą się w Polsce.
Najważniejsze wyzwania przed Unią Europejską według Fundacji Schumana:
- Wzrost znaczenia środowisk politycznych kontestujących demokrację, ideę społeczeństwa obywatelskiego, a także fundamenty, na których zbudowana jest Unia Europejska.
- Wysokie bezrobocie w niektórych regionach Europy, w szczególności wśród młodzieży.
- Zwiększająca się liczba nielegalnych imigrantów spoza Unii Europejskiej, w szczególności z regionów objętych konfliktami zbrojnymi.
- Wzrastające zagrożenie ze strony bojowników "Państwa Islamskiego" lub innych fanatycznych formacji, podejmujących akcje terrorystyczne.
- Imperializm rosyjski, destabilizacja sytuacji na Ukrainie i potencjalnie w innych krajach Europy Wschodniej.
- Migracje zarobkowe wewnątrz Unii Europejskiej, powodujące napięcie w regionach, ubytki wykwalifikowanych pracowników w miejscach, z których ludzie wyjeżdżają.
- Konieczność zacieśnienia współpracy w zakresie polityki zagranicznej oraz polityki obronnej, jeśli Unia Europejska chce mieć istotny wpływ na wydarzenia globalne.
- Zapewnienie relatywnie niedrogiej oraz czystej energii konsumentom i przedsiębiorcom, a także względnej samowystarczalności energetycznej Unii Europejskiej, z możliwością swobodnej redystrybucji energii wewnątrz całej UE.
- Spadek zaufania obywateli państw Unii Europejskiej do UE jako całości, a także do ich władz państwowych.
- Niż demograficzny i starzenie się społeczeństw w niektórych regionach Europy.
- Skuteczność i sensowność negocjacji wielkiej umowy handlowej między Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi.
Nieprzerwanie od 22 lat Fundacja Schumana z okazji Dnia Europy organizuje w Warszawie Spotkania Europejskie. W sobotę, 9 maja o godzinie 12:00 Krakowskim Przedmieściem przejdzie Parada Schumana. Co roku Paradzie towarzyszy Miasteczko Schumana. Tematem przewodnim jest Europejski Rok na rzecz Rozwoju, w tym współpraca rozwojowa i edukacja globalna.
Źródło: Polska Fundacja im. Roberta Schumana