Przyzwyczailiśmy się, że MFF Nowe Horyzonty to kino, kino i jeszcze raz kino. I słusznie, bo o to głównie w tej imprezie chodzi. Nie można zapomnieć jednak, że przy okazji święta filmu, także do księgarń trafiają bardzo ciekawe pozycje z pogranicza literatury i filmu właśnie.
Głównym „winowajcą” takiego stanu rzeczy jest Korporacja Ha!art, która wspólnymi siłami z Międzynarodowym Festiwalem Filmowym Nowe Horyzonty wydała serię poświęconą wyświetlanym w tym roku we Wrocławiu filmom.
Nie jest to rzecz jasna pierwszy rok, kiedy dwie organizacje: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty (organizator MFF NH) oraz Korporacja Ha!art (m.in. wydawca czasopisma „Ha!art” i wielu serii wydawniczych) zwarły szyki i wspólnymi siłami wypuściły na rynek książki, które w sposób szczegółowy i interesujący omawiały dorobek artystów, których filmy prezentowano podczas wrocławskiego festiwalu. W ubiegłym roku otrzymaliśmy „Pasję. Filmy Jean-Luca Godarda” czy „Nowe kino Turcji”, a jeszcze wcześniej książki poświęcone kinu kanadyjskiemu czy węgierskiemu. W tym roku wysyp publikacji jest jednak wyjątkowo obfity.
Dodatkowo podczas Festiwalu kupić będzie można też książkę „Kino ze znakiem jakości. 15-lecie Konkursu o nagrodę im. Krzysztofa Mętraka” (wydawnictwo Anagram), na którą składa się zbiór tekstów laureatów z 15 edycji konkursu, wzbogacony o teksty krytyczne patrona konkursu (uroczystość wręczenia nagród młodym krytykom w tym roku miała miejsce 25 lipca podczas trwania 11. MFF Nowe Horyzonty).
zdjęcie: okładka książki "Wunderkamera. Kino Terry'ego Gilliama"
Źródło: informacja własna serwisu wroclaw.ngo.pl