W czasach pandemii Covid-19 bardzo wiele obszarów naszego życia przeniosło się do sieci. Telefon mamy przy sobie praktycznie cały czas, a w nim całą masę aplikacji i Internet również włączony dzień i noc. Powiadomienia i ciągłe bycie online to nasz dzisiejsza rzeczywistość. Jakie aplikacje zrewolucjonizowały nasz świat? Wybrałam dla Was kilka, które bez wątpienia mają ogromny wpływ na naszą codzienność.
Dzisiejszy plac zabaw, czyli era społeczności online: Facebook i YouTube
Facebook jest zdecydowanie na pierwszym miejscu, choć jak pokazują dane, obecnie mocno ściga się z YouTubem. Patrzeć należy jednak znacznie dalej niż na ostatni rok czy dwa. Pojawienie się Facebooka zrewolucjonizowało relacje społeczne, kontakty międzyludzkie i świat. I choć pomału grono przeciwników FB rośnie, to nadal można nazwać go najbardziej wpływową aplikacją, a hasło „nie ma Cię na Facebooku, nie istniejesz” ciągle za bardzo aktualne.
W lipcu 2021 roku Facebook miał 2,853 mld użytkowników. To o 250 mln osób więcej niż rok wcześniej.
Źródło: Interaktywnie.com
Oprócz Facebooka w kategorii rozrywka niewątpliwie powiedzieć trzeba o takich portalach, jak Instagram, YouTube, Twitter czy Pinterest. To one od paru lat są naszą codziennością i trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie bez nich.
Komunikatory i wideo zamiast poczty: Messenger i Telegram
Mało kto wysyła listy, zdecydowanie mniej osób dzwoni, bo większość komunikacji przeniosła się do aplikacji. I tutaj można się spierać, która z nich jest najlepsza – Messenger, WhatsApp, Telegram czy Signal. Każda z nich ma swoje plusy i minusy zarówno pod kątem funkcjonalności, jak i ochrony danych. Aby poznać te niuanse, odsyłam do genialnego artykułu Niebezpiecznika.
Dodatkowo w czasie pandemii na popularności zyskały funkcje wideo. Dziś myśląc o rozmowie, myślimy o chacie, a nie spotkaniu na kawę.
Według stanu na październik 2021 r. dwa miliardy użytkowników co miesiąc korzystało z komunikatora WhatsApp.
Źródło: Statista
LinkedIn zamiast listów motywacyjnych, a Slack zamiast biura
Zawodowa codzienność też coraz częściej opiera się o aplikacje. LinkedIn czy Slack to narzędzia, bez których trudno dziś funkcjonować w pracy. Oczywiście wszystko zależy od branży, bo ciągle są zawody, które wcale ich nie wykorzystują w codziennym życiu, jest ich jednak zdecydowanie mniej.
Dlatego też tak trudno wylogować się z pracy, gdy skrzynkę mailową czy aplikację Slacka ma się nawet na prywatnym telefonie, a powiadomienia bombardują nas o każdej porze dnia i nocy.
100 milionów podań o pracę jest publikowane na LinkedIn co miesiąc.
Źródło: Websiterating
Strava, Tinder i Uber – sport, miłość oraz podróżowanie również w aplikacji
Do sportu – Strava, do randek – Tinder, do zamawiania jedzenia czy przejazdów – Uber. Jak żyło się kiedyś? Ano zdecydowanie inaczej, dzisiejszą codzienność aplikacje zagarnęły totalnie. Praktycznie nie ma już sfery życia, w której by ich nie było. Zakupowe, sportowe, rekreacyjne, w każdej z tych kategorii znajdziesz odpowiednią appkę, której celem jest ułatwienie Ci życia.
Z Tindera korzysta już ponad 50 mln osób na świecie. […] i każdego dnia łączy 26 mln par. Aplikacja dostępna jest w 190 krajach i 40 językach.
Źródło: Newseria
A gdyby tak inaczej...
Warto jednak pamiętać, aby w natłoku aplikacji umieć znaleźć też te wartościowe. Może zamiast Uber Eats albo Pyszne skorzystać z ToGoodToGo, która działa zgodnie z zasadą niemarnowania jedzenia, a i oszczędzania pieniędzy. Albo zamiast Allegro lub Marketplace Facebooka zajrzeć do CoZaTo.pl?
I może to niezbyt popularne stwierdzenie, ale może zamiast instalowania kolejnych aplikacji, które skrócą nam dystans, ułatwią życie czy przyspieszą procesy z początkiem nowego roku, pomyśleć, czy którejś nie warto usunąć, bo zjada nam zbyt wiele czasu i energii? Nasze kontakty i relacje z pewnością zyskają, kiedy wrócimy z nimi na nowo w offline.
W świecie pełnym aplikacji pamiętajmy, że to one są dla nas, a nie my dla nich. Zadbajmy więc o work-life-balance i równowagę między światem online a offline. Niech „równowaga” niech stanie się słowem 2022 roku, czego sobie i Wam życzę.
Przeczytaj także
- Zadbaj o siebie z aplikacjami fitness
- Jak wearables zmieniają nasze życie?
- Przestań być towarem – przesiądź się na komunikatory szanujące prywatność
- Inteligentny asystent głosowy – co warto wiedzieć?
- Aplikacje mindfulness – rozładuj stres przez telefon
- Jak poradzić sobie ze stresem – 5 aplikacji wspierających odporność psychiczną
Interesujesz się nowymi technologiami i chcesz w oparciu o nie rozwijać swoją organizację? Zajrzyj również na blog Sektora 3.0 i dołącz do naszego newslettera, by nie przegapić kolejnych przydatnych tekstów. Zapraszamy!
Źródło: Sektor 3.0