Blisko 23 tysiące mieszkańców małych miejscowości nie będzie już stać w kolejce do okienka w banku albo szukać ofert pracy na słupach ogłoszeniowych. Przeniosą się do internetu – a wszystko dzięki szkoleniom, które oferuje im 101 gmin uczestniczących w projekcie „e-Mocni: cyfrowe umiejętności, realne korzyści”.
Mieszkańcy mają obecnie do wyboru blisko 20 tematów szkoleń w następujących obszarach: praca i rozwój zawodowy, relacje z bliskimi, edukacja, odpoczynek i hobby, zdrowie, finanse, religia i potrzeby duchowe, sprawy codzienne, zaangażowanie obywatelskie. Mogą przeszkolić się na przykład z zapisywania przez internet do lekarza, korzystania z bankowości elektronicznej i kupowania w sieci biletów na wydarzenia kulturalne w okolicy, sprawdzania ocen dziecka w dzienniku elektronicznym czy z tworzenia naprawdę dobrego CV.
Szkolenia odbywają się w ramach projektu „e-Mocni: cyfrowe umiejętności, realne korzyści”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Zostały przygotowane dla osób powyżej 18. roku życia, w tym zwłaszcza dla ludzi poszukujących pracy, znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, mających różnego rodzaju niepełnosprawności. A także dla osób – szczególnie tych najstarszych – które w ogóle nie potrafią korzystać z internetu (dla nich przeznaczone jest dodatkowe szkolenie „Pierwsze kroki z komputerem”).
Pierwsze szkolenia gminy mają już za sobą – dotąd wzięło w nich udział blisko 300 osób. Łącznie, po dwóch latach realizacji projektu, we wszystkich gminach takich ludzi będzie blisko 23 000. – To tak, jakbyśmy przeszkolili wszystkich mieszkańców Wieliczki – wyjaśnia Agata Gawska, prezeska Fundacji Aktywizacja, partnera wiodącego w projekcie. – Ale to oczywiście nie jedyne działanie i nie jedyne wsparcie, jakie oferujemy w projekcie „e-Mocni”. W każdej gminie powstanie partnerstwo na rzecz edukacji cyfrowej, składające się np. z biblioteki publicznej, szkoły, stowarzyszenia czy gminnego ośrodka pomocy społecznej. Dzięki temu z informacją o szkoleniach uda się dotrzeć do większej liczby osób. Mieszkańcy będą mogli wziąć także udział w kursach e-learningowych, webinariach, spotkaniach online ze znanymi osobami i konkursach.
Ponadto 8% mieszkańców, spośród tych, którzy zostaną przeszkoleni, to będą osoby z niepełnosprawnością. Żeby ułatwić im uczenie się, gminy zostały wyposażone w sprzęt (np. specjalistyczne klawiatury i myszki), a wszystkie materiały edukacyjne są dostosowane do ich potrzeb. Za realizację szkoleń dla ludzi głuchych i niewidomych są odpowiedzialne dwie organizacje specjalizujące się w działaniach skierowanych do takich grup – Polski Związek Głuchych Oddział Łódzki oraz Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego.
Projekt „e-Mocni” jest realizowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Za jego wdrożenie odpowiada partnerstwo w składzie: Fundacja Aktywizacja (partner wiodący), Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Polski Związek Głuchych Oddział Łódzki oraz Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego. Wartość projektu to blisko 16 milionów złotych.
Pobierz
-
LISTA GMIN UCZESTNICZĄCYCH W PROJEKCIE
pdf ・339.88 kB
Źródło: Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego