Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej, 19 sierpnia, to dobra okazja, by opowiedzieć o działaniach realizowanych w ramach edukacyjnego programu 1000 pierwszych dni dla zdrowia we współpracy z Bankami Żywności.
W ramach programu dzielimy się wiedzą na temat prawidłowego żywienia kobiet w ciąży i dzieci w pierwszych latach ich życia. Dzięki współpracy z Bankami Żywności docieramy do przyszłych rodziców, rodziców i opiekunów najmłodszych z małych i dużych miejscowości w całym kraju.
W ramach tegorocznego konkursu grantowego programu „1000 pierwszych dni dla zdrowia” aż 6 Banków Żywności nagrodzono grantami na realizację projektów związanych z edukacją żywieniową. Instytucje te zapobiegają marnowaniu żywności i aktywnie działają na rzecz zmniejszenia obszarów niedożywienia w Polsce. Prowadzą także m.in. dystrybucję żywności wśród potrzebujących, a od ubiegłego roku – dzięki współpracy z programem – prowadzą edukację żywieniową wśród swoich podopiecznych.
Banki żywności w Krakowie, Olsztynie, Częstochowie, Łodzi, Warszawie i Ciechanowie organizują spotkania edukacyjne, warsztaty i konsultacje dla przyszłych rodziców i rodziców najmłodszych dzieci. Działaniami edukacyjnymi w 2014 roku obejmą łącznie kilkanaście tysięcy odbiorców w różnych regionach kraju.
Warto wspomnieć też o działaniach innych grantobiorców edukacyjnego programu „1000 pierwszych dni dla zdrowia”. Żłobki i organizacje pozarządowe w całej Polsce organizują warsztaty dla dzieci i rodziców, zajęcia edukacyjne, konkursy, pikniki i edukacyjne spotkania artystyczne. Ze swoimi działaniami dotrą w tym roku aż kilkadziesiąt tysięcy osób w całym kraju!
Pomocy humanitarnej w szerokim znaczeniu udziela mamom-cudzoziemkom warszawska Fundacja „MultiOcalenie”, która od kwietnia realizuje projekt pt. „Macierzyństwo na uchodźstwie”. Dla 120 mam z 200 dziećmi przygotowano 6 edukacyjnych pikników, umożliwiono im konsultacje z lekarzami, specjalistami, a uczestnikom spotkań zapewniono zdrowe posiłki, pomagające kształtować prawidłowe nawyki żywieniowe. Na potrzeby mam-cudzoziemek przetłumaczono także ulotki edukacyjne na języki: rosyjski, angielski, arabski, czeczeński i gruziński. Zostaną one przekazane do 12 ośrodków dla uchodźców w całym kraju.
W ramach projektów wszyscy uczestnicy są edukowani w zakresie 6 złotych zasad zdrowego odżywiania na 1000 pierwszych dni. Dowiadują się, w jaki sposób zmienić nawyki żywieniowe rodziny, jak dbać o prawidłowe odżywianie w ciąży i jak prawidłowo żywić malucha w pierwszych latach jego życia.
Źródło: Program „1000 pierwszych dni dla zdrowia”
Ten tekst został nadesłany do portalu. Redakcja ngo.pl nie jest jego autorem.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.