100 milionów przeznaczonych na poszerzenie Białowieskiego Parku oddajcie powodzianom
Organizacje pozarządowe zwróciły się do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Rządu RP o przekazanie powodzianom 100 mln złotych z Białowieskiego Programu Rozwoju, którego realizacja warunkuje powiększenie Białowieskiego Parku Narodowego. Apel organizacji wynika z braku zgody na plany samorządów, które to zgadzają się powiększyć park narodowy o obszar objęty już ochroną rezerwatową.
Dnia 7 czerwca br. w Białowieży odbyło się spotkanie senackiej komisji ochrony środowiska dotyczące problematyki poszerzenia Białowieskiego Parku Narodowego, w którym udział wzięli przedstawiciele Senatu, władz województwa, samorządów, Lasów Państwowych, branży drzewnej i organizacji pozarządowych.
Samorządy zgadzają się na powiększenie Parku Narodowego głównie na obszar istniejących obecnie rezerwatów przyrody, które i tak podlegają już ścisłej ochronie. Na dodatek, zgoda ta obwarowana jest listą – w dużej mierze trudnych do zrealizowania warunków. W zamian samorządy z regionu Puszczy Białowieskiej miałyby otrzymać m.in. 100 mln zł dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na lokalne inwestycje proekologiczne. Jednakże, jak zauważyli to również samorządowcy – jest to przede wszystkim zmiana statusu ochrony – z rezerwatu na park narodowy. Oznacza to, że realizacja planu ministerstwa nie wiąże się w żaden sposób z efektywną ochroną pozostałego obszaru lasu naturalnego znajdującego się poza parkiem narodowym i rezerwatami przyrody.
W ocenie organizacji ekologicznych dofinansowanie poszerzenia Parku w takim zakresie byłoby głównie zabiegiem propagandowym, które zapewniłoby gminom z regionu Puszczy Białowieskiej fundusze inwestycyjne, pomimo ich sprzeciwu na rozszerzenie ochrony Puszczy Białowieskiej poza tereny już ustawowo chronione. W sytuacji kryzysowej, kiedy inne gminy zostały tak boleśnie doświadczone przez powódź, byłby to krok nieuzasadniony i niestosowny.
Na spotkaniu burmistrz Hajnówki, pan Anatol Ochryciuk, wyraził pogląd, że wspieranie ze środków zewnętrznych prośrodowiskowych rozwiązań, w cennych przyrodniczo regionach, takich jak Puszcza Białowieska, powinno być polityką Państwa nieuwarunkowaną decyzjami lokalnych władz. Organizacje pozarządowe zgadzają się z literą tej wypowiedzi, lecz nie z jej intencją. Wspieranie finansowe samorządów nie może mieć bowiem miejsca, w sytuacji gdy wyrażają one zgodę na ochronę obszarów, które już są chronione.
Zdaniem przedstawicieli branży drzewnej i innych uczestników spotkania najbardziej palącym, aktualnym problemem jest pomoc ofiarom powodzi. Zgadzają się z tym również ekologiczne organizacje pozarządowe. Dlatego, w związku z fiaskiem ministerialnej idei skutecznej ochrony Puszczy Białowieskiej, zwróciły się one dzisiaj z wnioskiem do Ministra Środowiska i Prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o przekazanie 100 mln złotych z „Białowieskiego Programu Rozwoju” na pomoc ofiarom powodzi. Terenom objętym już ochroną rezerwatową nic nie zagraża i nie musimy wydawać 100 mln zł by je chronić, tyle, że pod inną nazwą. Niestety pozostałości lasów naturalnych Puszczy, które powinny być chronione nadal podlegają rabunkowej eksploatacji.
- Adam Bohdan, Pracownia na rzecz Wszystkich Istot
- Robert Cyglicki, Greenpeace Polska
- Janusz Korbel, Towarzystwo Ochrony Krajobrazu
- Jarosław Krogulec, Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków
- Marta Wiśniewska, Polska Zielona Sieć/CEE Bankwatch Network
Cytaty:
Pobierz
-
20100610174255_Wniosek_do_MS_i_NFOSiGW_10.06.2010.doc
doc ・443.39 kB
Źródło: Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot