100 miejsc, 100 tysięcy kilometrów, 200 projektów na Stulecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę
Niemal 200 lokalnych projektów realizowanych w niespełna 100 miastach, miasteczkach i wsiach przez setki organizacji, samorządów, grup wolontariuszy czy pojedyncze osoby oraz 16 organizacji pozarządowych – to bilans działań Inicjatywy „Nasza Niepodległa” i społecznych obchodów organizowanych dla uczczenia setnej Rocznicy Niepodległości Polski.
Do tego 100 tysięcy kilometrów, przejechanych przez ciężarówki z projektu „Historia kołem się toczy”, które na drogach Polski i Europy rozsławiały ojców-założycieli niepodległego państwa polskiego i architektów odzyskanej w 1989 roku wolności.
Inicjatywę „Nasza Niepodległa” utworzyło 16 organizacji pozarządowych, by razem podejmować i promować przedsięwzięcia, służące wspólnemu uczczeniu narodowego Jubileuszu oraz stworzyć przestrzeń wymiany idei, wizji i doświadczeń między różnymi środowiskami i organizacjami.
– Chcieliśmy pokazać, że Stulecie Odzyskania Niepodległości to nie tylko wielkie ogólnopolskie oficjalne obchody, ale także działania społeczności lokalnych wspieranych przez organizacje pozarządowe i samorządy – i to nam się udało – mówi Piotr Majcherek z Inicjatywy Nasza Niepodległa. Podkreśla, że twórcom Inicjatywy zależało na pokazaniu różnorodności i oddolnego społecznego wymiaru działań, związanych z obchodami Stulecia Niepodległości. – Dzięki lokalnym inicjatywom Polacy mogli dowiedzieć się więcej nie tylko o historii, ale także w sposób nam współczesny i bliski włączyć się we wspólne radosne świętowanie – dodaje Piotr Majcherek.
Pod auspicjami Inicjatywy Nasza Niepodległa odbywały się między innymi wystawy, koncerty, konkursy, rajdy, spływy i biegi. Powstawały historyczne publikacje z nutą sentymentalizmu tworzone na podstawie prywatnych i rodzinnych zbiorów. Inicjatywa wspólnie z wydawnictwem Znak Emotikon wydała książkę z wierszami Michała Rusinka „Jaki znak Twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości” (nagrodzona nagrodą literacką w konkursie Polska Sekcja IBBY). Była także partnerem jednej z tegorocznych kategorii konkursu Grand Press Photo. W kategorii Young Poland młodzi fotograficy pokazywali, jak widzą współczesną Polskę współcześni nastoi
dwudziestolatkowie.
W ramach Inicjatywy zrealizowany został cykl wywiadów „Rozmowy o Niepodległej”, w których o swoich przemyśleniach na temat niepodległości mówili między innymi Olga Tokarczuk, Janina Ochojska, Natalia Fiedorczuk, Jerzy Owsiak, Olgierd Łukaszewicz czy Michał Urbaniak. Podczas łódzkich Igrzysk Wolności Inicjatywa zaprezentowała wystawę najciekawszych działań i projektów.
Na Monster Truck Show pod Opolem pokazaliśmy ciężarówki, których naczepy zdobiły grafiki z najważniejszymi postaciami i wydarzeniami z ostatniego stulecia – Józefem Piłsudskim i odrodzeniem Państwa Polskiego, Świętym Janem Pawłem II i jego pielgrzymkami do Ojczyzny czy Tadeuszem Mazowieckim i Władysławem Bartoszewskim – symbolami upadku komunizmu w Polsce.
Inicjatywę „Nasza Niepodległa” tworzą Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Klub Inteligencji Katolickiej Warszawa, Międzynarodowy Instytut Społeczeństwa Obywatelskiego, Nidzicka Fundacja Rozwoju „Nida”, Ośrodek Karta, Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych, Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży, Program Rozwoju Bibliotek, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, Stowarzyszenie „Rota”, Pracownia Badań i Inspiracji Społecznych „Stocznia”, Szkoła Liderów oraz Fundacja „Szkoła z Klasą”.
Źródło: Inicjatywa „Nasza Niepodległa”