Ruszyły zapisy do udziału w II edycji Akcja Czysta Odra. Pierwsze sto akcji w tegorocznej edycji, które zostaną zgłoszone, otrzymają wsparcie w wysokości do 500 zł. Zapisujcie się w wydarzeniu: Akcja Czysta Odra 2023 #MniejPlastiku #KaucjaWraca.
Bez systemu kaucyjnego nie posprzątamy rzek w Polsce!
Zapisujcie się w wydarzeniu: Akcja Czysta Odra 2023 #MniejPlastiku #KaucjaWraca .
A w zeszłym roku było tak:
#AkcjaCzystaOdra - 850 km edukacji ekologicznej. Ponad 15 tys. wolontariuszy z Polski, Czech i Niemiec w ciągu 10 dni zebrało ponad 120 ton odpadów w ramach pierwszej edycji międzynarodowej Akcji Czysta Odra. To największa tego typu inicjatywa ekologiczna w Polsce w Dorzeczu Odry.Odra jest wyjątkowa europejską rzeka, która nas (Czechy, Polskę i Niemcy) łączy. I właśnie pod tym hasłem #OdraNasŁączy zorganizowaliśmy najdłuższą akcję edukacyjną w Polsce. Łącznie to ponad 850 km edukacji ekologicznej, czyli tyle, ile długości liczy Odra. W ciągu 10 dni sprzątaliśmy brzegi Odry na całej jej długości, a także jej dopływy, m.in. Wartę, Nysę Kłodzką, Nysę Łużycką, Bóbr, Troję, Oławę, Pełcznicę, Prudnik, Zalew Szczeciński … .
Łącznie wolontariusze zebrali 7,5 tys. worków ze śmieciami. Znalazły się w nich głównie zużyte opakowania, plastikowe i szklane butelki, aluminiowe puszki, opony samochodowe, meble, a nawet stare lodówki, telewizory i odpady poremontowe i budowlane. W akcji wzięli udział: mieszkańcy i lokalne władze nadrzecznych miejscowości, organizacje społeczne, ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, druhowie z ochotniczych straży pożarnych, szkoły, wędkarze i straż rybacka, a nawet nurkowie. Akcja Czysta Odra odbyła się pod patronatem marszałków województw: opolskiego, dolnośląskiego, lubuskiego i zachodniopomorskiego, a także prezydentów, burmistrzów i wójtów większości nadodrzańskich miast i gmin.
PILNA SPRAWA! Sprzątanie jest potrzebne, ale nie rozwiązuje problemu nadmiaru odpadów w środowisku. Kluczowe są zmiany systemowe i zmuszenie producentów do wzięcia odpowiedzialności za opakowania wprowadzane do rynkowego obiegu. W zeszłym roku powstał projekt ustawy o SYSTEMIE KAUCYJNYM, który spowodowałby, że puszki, butelki szklane i plastikowe wracałyby do sklepów, a nie lądowałyby w środowisku, w rzekach. Niestety Rząd nie kontynuuje prac i wstrzymuje głosowanie w parlamencie. To tylko pogłębia kryzys odpadowy w Polsce i jest całkowicie niezrozumiałe, bo większość krajów nadbałtyckich wprowadziło system kaucyjny, walcząc w ten sposób skutecznie z zaśmieceniem rzek i Bałtyku! Jak możecie, to skontaktujcie się z Waszymi Posłami i Posłankami, prosząc, żądając, aby system kaucyjny był wprowadzony jak najszybciej. Każdy głos się liczy! Napiszcie post na swoim fb o konieczności wprowadzenia systemu kaucyjnego. Polecam stronę Kaucja wraca, gdzie znajdują się argumenty, dlaczego trzeba taki system w Polsce wprowadzić.
Dominik Dobrowolski, tel. 697092978, dominik@cycling-recycling.eu
Źródło: Dominik Dobrowolski