1% - ułatwienia dla emerytów [informacja prasowa]
Do tej pory korzystanie przez emerytów i rencistów z możliwości przekazywania 1% postrzegane było jako trudne, ponieważ wymagało od nich samodzielnego rozliczania się z urzędem skarbowym. Przyjęte w 2017 r. rozwiązanie trudność tę likwidują. PIT-OP umożliwia emerytom i rencistom przekazanie 1% bez konieczności samodzielnego rozliczenia się (rozliczenia podatków) z urzędem skarbowym.
Co ma zrobić emeryt, żeby przekazać 1% z pomocą PIT-OP? Portal ngo.pl przygotował prostą instrukcję w 4 krokach.
Trzeba znaleźć organizację pożytku publicznego, której chcemy przekazać 1%. Musimy zapisać jej numer KRS. Będzie on potrzebny, żeby wpisać organizację do PIT-OP. Nie musimy zapamiętywać czy zapisywać nazwy organizacji, choć może warto wiedzieć kogo wspieramy, śledzić co organizacja robi, jak wydaje pieniądze itp.
KROK 2
KROK 3
Co TRZEBA wypełnić w PIT-OP
Oczywiście w formularzu podajemy też dane konieczne do skutecznej identyfikacji podatnika (nazwisko, imię, datę urodzenia oraz nip lub pesel), a także dane naszego urzędu skarbowego (urzędu, do którego złożymy lub wyślemy PIT-OP).
Co MOŻNA, ale nie trzeba wypełnić w PIT-OP
W PIT-OP można jeszcze podać dodatkowe informacje, które w naszej ocenie mogą mieć wpływ na rozdysponowanie pieniędzy z 1% przez OPP (np. wskazać konkretny cel). Jest na to specjalna rubryka „Informacje uzupełniające”. Możemy też wyrazić zgodę na podanie danych osobowych (imienia, nazwiska oraz adresu) organizacji pożytku publicznego.
KROK 4
Jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – dowiesz się w serwisie poradnik.ngo.pl.
Źródło: poradnik.ngo.pl