Sejm uchwalił nowelizację ustawy o działalności pożytku publicznego. Zmiany mają charakter porządkowy, a najważniejsze dotyczą ułatwień w pozyskiwaniu i przekazywaniu 1% podatku.
Nowelizację uchwalono na posiedzeniu Sejmu 12 grudnia 2013 r.
Do ustawy wprowadzono kilka zmian porządkujących, ale przede wszystkim ułatwienia w procedurach związanych z pozyskiwaniem 1% podatku dochodowego od osób fizycznych i przekazywaniem tych kwot przez podatników.
Zgodnie ze zmienionymi przepisami lista organizacji uprawnionych do zbierania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych będzie publikowana tylko raz – do 15 grudnia roku, za który się rozliczamy z podatku dochodowego. Lista nie będzie zawierała numerów kont bankowych. Informacje o aktualnych numerach kont, na które powinny wpływać wpłaty 1-procentowe, organizacje będą przekazywały do urzędów skarbowych do 30 czerwca roku następującego po roku podatkowym.
Nowelizacja przewiduje także, że Minister Finansów może upoważnić (w drodze rozporządzenia) inny niż urząd skarbowy podległy mu organ, do realizacji zadań związanych z rozliczaniem podatków. W praktyce oznacza to, że wpłaty 1-procentowe będą mogły trafiać do organizacji pożytku publicznego z jednego lub dwóch miejsc, a nie z każdego z urzędów skarbowych, w którym złożono dyspozycję do przekazania 1%.
Na nowelizacji skorzystają także podatnicy. Nie będą musieli składać korekt do zeznań podatkowych, w których zawyżona została kwota 1% do przekazania: urząd skarbowy przekaże organizacji pożytku publicznego jedynie należną kwotę.
Ustawa została przekazana do Senatu i Prezydentowi.
Źródło: inf. własna, sejm.gov.pl