EkoWioska Greenpeace na Festiwalu Przystanek Woodstock – setki ludzi naładowało baterie energią słońca
Instalacje artystyczne, strefa chłodu, otwarta dla wszystkich przestrzeń warsztatowa, to tylko niektóre z atrakcji, które dla Woodstokowiczów przygotował w tym roku Greenpeace. Festiwalowa elektrownia słoneczna w EkoWiosce Greenpeace pracowała pełną parą. W ciągu dnia na bieżąco zasilała 200 urządzeń. Łącznie wyprodukowała energię, która umożliwiłaby naładowanie 20 tysięcy telefonów komórkowych. Z energii słonecznej skorzystały również okoliczne stanowiska NGO.
Na pełnych obrotach pracował powołany przez Greenpeace Słoneczny Patrol, który uwalniał wewnętrzną energię Woodstockowiczów. Dobry początek każdego dnia zapewniał fitness z Panelą, a zasłużony relaks spotkania chóru solarnego i warsztaty słonecznego masażu. Ratownicy Słonecznego Patrolu pomagali również tym, którzy na Woodstock przyjechali w poszukiwaniu miłości. Ponad 80 osób przyszło na Speed Dating w cieniu trackera, czyli imponującej instalacji solarnej, która dostarczała energię prosto ze słońca. Pod trackerem odbył się również pierwszy na Woodstocku koncert zasilany wyłączie energią słoneczną. Dużą popularnością cieszył się dzień ogórka małosolnego, prowadzone przez Spółdzielnię Socjalną Margines warsztaty wegańskiego gotowania, warsztaty jogi i spotkania z NGOsami. Strefę warsztatową EkoWioski odwiedzili m.in. aktywiści i aktywistki Amnesty International, Otwartych Klatek, Fundacji Wolnego i Otwartego Oprogramowania, Polskiej Zielonej Sieci i Stowarzyszenia "Życie po przeszczepie".
"Uwalnianie energii i dzielenie się nią daje ogromną satysfakcję. Spora część Woodstockowiczów zapamiętała naszą solarną ładowarnię jako strefę relaksu i ciekawych warsztatów. W EkoWiosce trzymaliśmy się kilku prostych zasad: odżywialiśmy się wegańsko, szanowaliśmy potrzeby innych, używaliśmy biodegradowalych kosmetyków. Dzielenie się energią było jedną z najważniejszych i świetnie się sprawdziło w trudnych warunkach festiwalowych. Ogromnie dziękujemy wszystkim, którzy nas odwiedzili w EkoWiosce i wzięli udział w proponowanych przez nas działaniach. Dobra energia ma to do siebie, że raz uwolniona, wraca w dwójnasób. Taką postawę chcemy promować" – powiedział Robert Cyglicki, dyrektor programowy Greenpeace i szef woodstockowej EkoWioski.
Jubileuszowy konkurs na mikroinstalacje
Źródło: Fundacja Greenpeace Polska